Prośba o interpretację wyników prolaktyny

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
Borka
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2009 01:00

Prośba o interpretację wyników prolaktyny

Post autor: Borka »

Witam
Jestem po 2 poronieniach zatrzymanych ( ostatnie w sierpniu 2010). Mam jedno dziecko w wieku 6 lat. Przed 2 i 3 ciążą leczyłam się na Hiperprolaktynemie. Bromergon brałam również w czasie wszystkich ciąż.
Obecny wynik prolaktyny ;
- na czczo 8,64 ng/mL
- po podaniu metoklopramidu - 775,10 ng/mL po 1 godzinie
- po 2 godzinach - 426,50 ng/mL

Lekarz stwierdził, że to dobry wynik, a mnie niepokoi tak duzy wzrost po tabletce. Czy w takim wypadku możemy rozpocząć starania czy należałoby brać cały czas bromergon ( od sierpnia nie biorę żadnych leków )

Bardzo dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Borka
Posty: 39
Rejestracja: 21 gru 2009 01:00

Re: Prośba o interpretację wyników prolaktyny

Post autor: Borka »

Uprzejmie proszę o odpowiedź
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Prośba o interpretację wyników prolaktyny

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Jeżeli miesiączki są regularne, są objawy owulacji i z zajściem w ciążę nie było problemów nie ma powodu do przyjmowania bromergonu. Testu z metoklopramidem nie powinno się wykonywać w sytuacji prawidłowych wyjściowych poziomów prolaktyny i jego wynik nie jest diagnostyczny.

Można się natomiast zastanowić nad przyczyną dwóch następujących po sobie poronień i według mnie warto zgłosić się do swojego ginekologa by to omówić i zastanowić się nad potrzebnymi do wykonania badaniami.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”