Późne poronienie

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
kate78
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2011 13:20

Późne poronienie

Post autor: kate78 »

Witam! Straciłam mojego synka w 19 tyg. ciąży. Ciąża obumarła. Mam już jedno dziecko-6 lat urodzone przez cc. w 36 tyg. ciąży z powodu gestozy. Zaznaczam że w tej ciąży też od początku miałam podwyższone ciśnienie i brałam z tego tytułu Dopegyt. w 6 tyg.ciąży trafiłam do szpitala z krwawieniem - diagnoza krwiak, dosyć duży który jednak wchłonął się po ok. miesiącu. Mam pytanie, jakie powinnam wykonać badania po tym poronieniu. Martwi mnie to że za każdym razem jak zajdę w ciążę to pojawia się u mnie podwyższone ciśnienie. Dodam że na codzień tzn. kiedy nie jestem w ciąży ciśnienie mam w normie. Mój lekarz nie bardzo się tym przejmuje i jedyne co mi zalecił to zrobienie badania na cytomegalię, toxo już wykluczyliśmy. Bardzo chcielibyśmy spróbować z mężem jeszcze raz ale strasznie się boję, drugi raz tego nie zniosę. Urodzenie martwego dziecka, łyżeczkowanie na głupim jasiu które strasznie bolało zostawiło w mojej psychice duży ślad. Czy powinnam zrobić jakieś badania w związku z tym ciśnieniem?
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Późne poronienie

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Nie ma markera przewidującego wystąpienie w kolejnej ciąży jeszcze przed ciążą. Wiadomo, że ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia będzie większe i w przypadku zajścia w ciążę należy ściślej kontrolować ciśnienie i wcześniej włączyć leki.

Można postarać się wykluczyć inne stany predysponujące do obumarcia ciąży sprawdzając czynność układu krzepnięcia krwi i robiąc badania na wykluczenie trombofilii (przeciwciała antykardiolipinowe, Lupus antykoagulant, badanie układu krzepnięcia, bardziej specjalistyczne badania o ile będą wskazane). Nadciśnienie w ciąży może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia wątroby więc można również sprawdzić jej stan przed ciążą (enzymy wątrobowe, bilirubina, GGTP). Przed zajściem w ciążę obowiązuje też zwykle sprawdzenie odporności przeciwko różyczce (p/ciała IgM i IgG).

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”