Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
millaa
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2011 22:47

Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

Post autor: millaa »

Dobry wieczór.
Panie Doktorze, prosiłabym bardzo o Pana opinię w mojej sprawie.
Urodziłam martwą córeczkę w 39 tc. Ciąża (podobnie jak pierwsza-z której urodził się o czasie zdrowy synek) przebiegała bez komplikacji, prawidłowe wyniki krwi, toxo-ujemne, paciorkowiec-ujemne, brak nadciśnienia, obrzęków. Mam pytanie odnośnie wyników sekcji.
Autoliza serca, wątroby, nerki, nadnercza, grasicy i pępowiny
Obrzęk mózgu
Cechy aspiracji płynu owodniowego w świetle pęcherzyków płucnych
Wykonano badanie immunohistochemiczne na LCA w wycinkach z płuc-wykazało ono obecność bardzo licznych komórek linii leukocytarnych w przegrodach pęcherzyków co przemawia za rozlanym krwiotworzeniem

oraz
Pępowina z cechami obrzęku o prawidłowej budowie
Budowa mikroskopowa błon płodowych prawidłowa
Villitis chronica (obecność komórek zapalnych w zrębie kosmków łożyskowych).

W rozpoznaniu anamopatologicznym:
Apneumatosis completa pulmonum. Ecchymoses punctatae dispersae subepicacardiales et subpleurales. Dilatatio cordi totius. Anaemia universalis maioris gradus. Maceratio II. Neonatus maturus non vivo natus maceratus sine vitiorum congenitorum.

Czy naprawdę z tego opisu nie wynika co mogło zabić moją córkę? Usłyszałam, że to są zmiany pośmiertne ale jakoś w to nie wierzę. Dziękuję Panu z góry za odpowiedź.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

Post autor: Piotr Pierzynski »

Proszę podać jaką grupę krwi ma Pani, jaką Pani mąż. Proszę podać czy były jakiekolwiek problemy w I ciąży i czy nie miała Pani poronień lub transfuzji krwi.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
millaa
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2011 22:47

Re: Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

Post autor: millaa »

Witam. Panie Doktorze ja mam O Rh plus mąż A Rh plus, nigdy nie poroniłam, w pierwszej ciąży nie miałam żadnych problemów: czułam się bardzo dobrze: zero nudności, wymiotów, paciorkowiec, toxo-ujemne, przeciwciała również w obu ciążach ujemne. Zero nadciśnienia.
Nie miałam nigdy transfuzji krwi. W kwietniu zeszłego roku po raz pierwszy oddałam honorowo krew-bezproblemowo. W rodzinie męża i mojej nie było przypadków poważniejszych chorób poza cukrzycą.
Pozdrawiam
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Z danych podanych przez Pani a wynika, że u dziecka doszło do znacznej niedokrwistości - wówczas stwierdza się ogniska krwiotworzenia poza szpikiem - na przykład w płucach.

Najczęstsza przyczyna tego stanu rzeczy to konflikt serologiczny w zakresie grupy Rh, który u Państwa nie wchodzi w rachubę.

Inną przyczyną nasilonej anemii płodowej może być infekcja parwowirusowa B19. Może do niej dojść w III trymestrze wcześniej prawidłowej ciąży i niestety może się to skończyć tak jak się skończyło. U osób dorosłych infekcja ta wiąże się jedynie z nieco gorszym samopoczuciem i kilkudniowymi objawami podobnymi do grypy, natomiast w ciąży może dochodzić do masywnego niszczenia krwinek płodu.

Inną przyczyną może być niezgodność grupowa w zakresie grupy Kell, ale jest dość rzadka, poza tym zwykle występuje u osób po przetoczeniach krwi.

W tej chwili trudno będzie ustalić przyczynę, można wykonać u Pani badania na przeciwciała przeciw Parvowirus B19 (IgM i IgG) i ewentualnie typowanie grupy grwi w układzie Kell. W praktyce, jeżeli od porodu minęło już kilka miesięcy to miano przeciwciał IgM (potwierdzających świeżą infekcję) może być ujemne i nie da się potwierdzić że to wirus był przyczyną problemów. Jeżeli oddawała Pani krew, mogła Pani mieć zbadaną grupę krwi w ukłądzie Kell - proszę się umówić z lekarzem - specjalistą (transfuzjologiem lub hematologiem) w Centrum Krwiodawstwa gdzie Pani oddawała krew i o to zapytać. Dla pewności proszę też porozmawiać o typowaniu w układzie Rh (c/C; d/D i e/E) u Pani i męża.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Ostatnio zmieniony 06 mar 2011 21:22 przez Piotr Pierzynski, łącznie zmieniany 1 raz.
millaa
Posty: 4
Rejestracja: 03 mar 2011 22:47

Re: Przyczyny obumarcia płodu w 39 tygodniu ciąży

Post autor: millaa »

Panie Doktorze, bardzo dziękuję za odpowiedź. Od porodu minęło 1,5mca więc zrobię badania na przeciwciała. Fakt, na kilka dni przed porodem miałam katar i lekki kaszel (wcześniej mój synek chorował).
Dziękuję za poświęcenie mi czasu. Tego niestety nie mogę oczekiwać od miejscowych lekarzy. Usłyszałam, że robienie jakichkolwiek badań pod kątem wirusologicznym i toksykologicznym nic mi nie da, ani przed porodem ani po.
Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”