listerioza

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
notka
Posty: 6990
Rejestracja: 08 maja 2010 21:16

listerioza

Post autor: notka »

witam
odebrałam dziś część wyników badań i proszę o podpowiedź:
listerioza:
antygen O-I,II - miano przeciwciał 256, wynik dodatni,
diagnostyczne miano znamienne >=256
antygen O-V- miano przeciwciał 32, wynik ujemny,
diagnostyczne miano znamienne >=256

hormony - 2dc:
TSH 2,25 mU/l (norma 0,27-4,2)
FT4 16,7 pmol/l (norma 12-22)
FT3 4,71 pmol/l (norma 3,1-6,8)
E2 100,4 pmol/l (norma dla ff 46-607)
FSH 7,35 U/l (norma dla ff 3,3-12,5)
LH 4,24 U/l (norma dla ff 2,4 - 12,6)
przeciwciała tarczycowe
a-TPO 128,5 IU/ml (norma <34)
a-TG 38,7 IU/ml (norma <115)

pytanie dotyczące listeriozy - czy te wyniki świadczą o istniejącym zakażeniu? w 2010 roku 2 razy straciłam ciąże w maju i grudniu, obie na przełomie 6/7 tyg.
Domownicy (mąż i córka) nie robili jeszcze badań w kierunku listeriozy, czy wszyscy powinniśmy się leczyć jednocześnie, jeśli badania potwierdzą zakażenie takze u nich?

hormony LH i FSH - stosunek LH/FSH wychodzi mi 0,58, czy taki poziom hormonów może świadczyć o niedomodze lutealnej?

i czy podwyższone przeciwciała antyTPO mogą być przyczyną poronień, czy raczej reakcją na nie? hormony tarczycy mieszczą się w normach.

dziękuję i pozdrawiam
Małgorzata
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: listerioza

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Rzeczywiście poronienia u kobiet z przeciwciałami anty TPO zdarzają się częściej, nie do końca wiadomo dlaczego. Podejrzewa się że odpowiedzialnych za to może być kilka mechanizmów - reakcję autoimmunologiczną której markerem mogą być przeciwciała anty TPO lub zaburzenia w funkcji tarczycy (przy prawidłowym poziomie hormonów). W sytuacji obecności anty TPO można podawać hormony tarczycy (także pacjentkom w eutyreozie).

Jeżeli chodzi o listeriozę, to może być ona przyczyną poronień - ale należałoby powtórzyć badania bo nie są jednoznaczne.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński

Dodane -- 10.03.2011, 19:18 --

Szanowna Pani

Rzeczywiście poronienia u kobiet z przeciwciałami anty TPO zdarzają się częściej, nie do końca wiadomo dlaczego. Podejrzewa się że odpowiedzialnych za to może być kilka mechanizmów - reakcję autoimmunologiczną której markerem mogą być przeciwciała anty TPO lub zaburzenia w funkcji tarczycy (przy prawidłowym poziomie hormonów). W sytuacji obecności anty TPO można podawać hormony tarczycy (także pacjentkom w eutyreozie).

Jeżeli chodzi o listeriozę, to może być ona przyczyną poronień - ale należałoby powtórzyć badania bo nie są jednoznaczne.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
notka
Posty: 6990
Rejestracja: 08 maja 2010 21:16

Re: listerioza

Post autor: notka »

Pani doktorze, bardzo dziękuję za odpowiedź.

Jeśli chodzi o listeriozę, czekam na konsultację u lekarza chorób zakaźnych, wstępnie dowiedziałam się, że mój wynik przeciwciał świadczy o kontakcie z chorobą i przebytej infekcji, aby stwierdzić, czy infekcja nadal trwa, trzeba zrobić posiewy i dopiero na tej podstawie decydować o dalszym postępowaniu.

Czy w przypadku podwyższonych przeciwciał aTPO zastosowanie sterydów, np encortonu jeszcze przez ewentualną ciążą, może obniżyć ich poziom?


Czy mogę prosić jeszcze o komentarz dzisiejszych wyników?
koagulologia:
czas kaolinowo-kefalinowy APTT 29,5 sek (24-42)
czas protrombinowy PT 13,1 sek (12-18)
wskaźnik PT 100% (80-120)
INR 1,00 (0,9 -1,3)
antytrombina III (AT III) 90% (80-120)
białko C 101,00 % (70,00-130,00)
białko S 109,00 % (74,00% - 104,00%)

homocysteina: 5,9 umol/l (5,0-15,0)

O czym może świadczyć podwyższony poziom białka S? Wszędzie spotykam się z niedoborem tego białka jako zaburzeniem.

bardzo dziękuję za poświęcony czas

Małgorzata
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”