Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku badania

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
magameska
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2011 18:09

Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku badania

Post autor: magameska »

Witam

Jestem załamaną kobietą. Mam 11 letniego synka i niedawno poroniłam, a raczej dowiedziałam się, że mój dzidziuś jest martwy, w 19 tc.
Uprzejmie prosze o pomoc w odczytaniu wyniku:

Rozpoznanie ( opis makroskopowy):
Rozfragmentowane łożysko wym. ok. 10 x 7 x 2,5 cm z fragmentami pogrubiałych szaro-brunatnych pozałożyskowych błon płodowych oraz 8 cm pępowiny.
Miąższ łożyska beżowy, gabczasty - cz.m.
MK

Mikroskopowo:
Łożysko oraz doczesna ciąża o budowie odpowiedniej do wieku ciąży, z cechami ostrego zapalenia w płycie podstawnej.
Pępowina bzm
BM

Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością na odpowiedź
Mama
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku badania

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Mam niestety za mało danych by się do tego ustosunkować.
Myślę, że najlepiej będzie, jeżeli porozmawia o tym z lekarzem prowadzącym ciążę, zwykle w takiej sytuacji jako przyczynę straty ciąży rozważa się zaburzenia ukrwienia łożyska (wynik na to nie wskazuje) lub infekcję. Do rozważenia będą badania w kierunku np. zakażenia parwowirusem, toxoplasmami, wirusem różyczki, bakteriami Listeria. Dobór badań zależy od szczegółowej sytuacji i ew. problemów w czasie ciąży.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”