Poronienia 5tc, 11tc a wyniki bad. genetycznych kosmówki

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
papcio
Posty: 377
Rejestracja: 16 lip 2008 00:00

Poronienia 5tc, 11tc a wyniki bad. genetycznych kosmówki

Post autor: papcio »

Witam serdecznie.
Zwracam się z zapytaniem dotyczącym interpretacji wyników badania genetycznego kosmówki po drugim poronieniu:
- IVF wykonane z nasienia dawcy (u mnie kryptozoospermia, lekarz zalecił taką procedurę)
- za pierwszym razem poronienie w 5tc, za drugim razem z zamrożonych zarodków bicie serduszka ustało w 11tc.
- kariotyp żony poprawny, inne badania w normach.
- wynik badania kosmówki: zespół Edwardsa i zespół Downa.
Czy mogę miec podejrzenie, że dawca nie był przebadany przez klinikę w zakresie poprawności kariotypu? czy może to byc przypadek, że dwa zarodki obumarły z jednego dawcy przy takich wynikach badań genetycznych kosmówki?
Z góry uprzejmie dziękuję za odpowiedź
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienia 5tc, 11tc a wyniki bad. genetycznych kosmówki

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowny Panie,

Trudno mi na to odpowiedzieć, badanie kariotypu nie należy do panelu obowiązkowych badań u dawców (jest to regulowane Dyrektywą UE), a teoretycznie mogło się zdarzyć, że wady wystąpiły spontanicznie, pomimo tego, że dawca miał prawidłowy kariotyp. Najlepiej będzie zapytać o to w Państwa klinice.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”