Poronienie w 20tc - proszę o interpretację wyników

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
zielona.pomarancza
Posty: 2296
Rejestracja: 14 maja 2010 20:38

Poronienie w 20tc - proszę o interpretację wyników

Post autor: zielona.pomarancza »

witam...
29 kwietnia poroniłam w 20 tygodniu ciąży... do momentu poronienia nie odczuwałam żadnych dolegliwości i byłam pod opieką ginekologa-położnika...
w marcu z powodu upławów przyjmowałam leki dopochwowe...
w przeddzień poronienia miałam lekki plamienie, takie samo miałam w pierwszym i drugim miesiącu ciąży (plamienie było krótkotrwałe)... w dniu poronienia dostałam silnego krwawienia, usg przez powłoki brzucha wykonywane w przychodni potem w szpitalu wykazało, że z dzieckiem jest wszystko w pożądku serduszko biło nie było oznak wad dziecka, usg dopochwowe i badanie ginekologiczne pokazało całkowite rozwarcie szyjki macicy... trafiłam na porodówkę niestety mimo kroplówki i zatrzymania krwawienia nie udało się utrzymać ciąży... następnie poród i wyłyżeczkowanie jamy macicy...
leki jakie dostałam w szpitalu to: Partusisten, Relanium, Bromergon, Oxytocyna, Immunoglobulina anty D 625 IU, płyny infuzyjne... potem przez 7dni Augmentin 875mg+125mg...
na wypisie w rozpoznaniu: CI PI 20tyg. poronienie w toku i ugrupowanie konfliktowe w zakresie czynnika Rh (moja grupa krwi to BRh- mąż nie miał oznaczenia krwi, badanie na przeciw ciała jeszcze w czasie ciąży, wykonywane w lutym wykazały brak przeciwciał)... lekarz, który mnie wypisywał ze szpitala zwrócił i uwagę na wynik badania krwi: Leukocyty 17,70tys/ul [norma 4-10]
i CRP ultraczułe 23,51 mg/l [-5,0]...
10 maja wykonywałam następujące badania:
toksoplazmoza igg 552,8
toksoplasmoza igm 0,2
(to samo badanie wykonywane w tym samym laboratorium 6 kwietnia wykazało trochę inne wyniki: toxo IgG 512,9 a toxo IgM 0,19)

cytomegalia IgG 436,6
cytomegalia IgM 0,32

chlamydia trachomatis IgG >2,0
chlamydia trachomatis IgA 0,08

TSH 1,83
FT3 3,88
FT4 11,09

Leukocyty 7,5 tys/ul

nie mam jeszcze wyniku histopatologicznego łożyska, lekarze w szpitalu jako przyczynę poronienia podawali niewydolność szyjki macicy ale nie wyjaśnili co mogło być przyczyną niewydolności...
dodam tylko że ciążą była wynikiem IUI pierwszej i udanej... mam PCO... inne badania wykonywane również 10 maja (mocz, morfologia, elektrolity) są w normie, proszę o interpretację wyników... nie ukrywam, że chciałabym jak najszybciej zajść w kolejną ciążę...
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 maja 2011 08:27 przez zielona.pomarancza, łącznie zmieniany 1 raz.
"...warto jest mieć marzenia i warto jest je spełniać..."
PCO
24.12.2010.IUI
Mama Aniołka Oliwiera (21tc)
do zobaczenia nasz kochany Oliwierku
04.08.2011.IUI
18.04.2012 powitaliśmy na świecie Olinkę- nasz największy skarb.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienie w 20tc - proszę o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Wszystkie badania poza leukocytozą i białkiem CRP są prawidłowe. Te ostatnie świadczą o obecności stanu zapalnego, lub mogą być reakcją organizmu na rozpoczynające się poronienie, odchodzenie wód etc - w chwili obecnej nie da się według mnie ustalić szczegółowego znaczenia tych wyników.

To generalnie trudny temat i po przejściu poronienia samą ciążę należałoby szczegółowo zaplanować z lekarzem, który mógłby ją prowadzić.
W sytuacji wystąpienia niewydolności szyjki - w kolejnej ciąży zaleca się szczególną ostrożność, częstsze sprawdzanie długości szyjki macicy w USG i wcześniejsze reagowanie na podejrzenia np infekcji układu moczowego. Zabiegiem, który wykonuje się w takiej sytuacji jest założenie profilaktycznego szwu szyjkowego. Ważny też może być spoczynek (szczególnie po ukończeniu I trymestru).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński
Awatar użytkownika
zielona.pomarancza
Posty: 2296
Rejestracja: 14 maja 2010 20:38

Re: Poronienie w 20tc - proszę o interpretację wyników

Post autor: zielona.pomarancza »

bardzo dziękuję za odpowiedz...
proszę mi jeszcze powiedzieć czy konflikt w zakresie ugrupowania krwi: ja mam Brh- a mój mąż Arh+ mógł jakoś wpłynąć na niewydolność szyjki macicy? lekarz prowadzący wiedząc jaką ja mam grupę krwi nie widział konieczności zbadania grupy krwi mężą, oznaczyliśmy ją dopiero po poronieniu :(
"...warto jest mieć marzenia i warto jest je spełniać..."
PCO
24.12.2010.IUI
Mama Aniołka Oliwiera (21tc)
do zobaczenia nasz kochany Oliwierku
04.08.2011.IUI
18.04.2012 powitaliśmy na świecie Olinkę- nasz największy skarb.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Poronienie w 20tc - proszę o interpretację wyników

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Nie ma takiej zależności.

Jak rozumiem, po poronieniu miała Pani podaną surowicę anty Rh, co w zasadzie wyklucza możliwość konfliktu Rh w następnej ciąży. Dodatkowo, przed podaniem surowicy rutynowo sprawdza się czy nie ma uczulenia na krwinki Rh - jeżeli surowicę podano, oznacza to, że w Pani krwi nie było przeciwciał anty Rh (nawet gdyby była zależność między ich obecnością a poronieniem, to w momencie tego nieszczęśliwego zdarzenia należy założyć, że nie były one obecne i nie można ich wiązać z tym co się zdarzyło).

Przed rozpoczęciem starań o kolejną ciążę - na wszelki wypadek - można jednak wykonać badanie na przeciwciała przeciwkrwinkowe.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”