transfer mnogi?

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Awatar użytkownika
elizka4
Posty: 559
Rejestracja: 28 lut 2010 01:00

transfer mnogi?

Post autor: elizka4 »

Dzień dobry
Mam trochę trudną sytuację,bo nie leczę się w Polsce i potrzebuję konsultacji specjalisty.
Mam 38lat, stwierdzoną niedrożność jajowodów,na prawym dodatkowo jest wodniak. Nie mam już żadnej nadziei na posiadanie dziecka inną metoda niż pozaustrojowa. Lekarz zaproponował mi zapłodnienie metodą ICSI i podanie 4 zarodków. Wiem,że ze względu na mój wiek,lekarz proponuje mi transfer mnogi,aby zwiększyc szanse na ciążę. W przypadku gdyby przyjęło się 3lub 4 zarodki proponuje mi aborcję selektywną. Pomijając względy etyczne,chciałabym wiedzieć czy taki mnogi transfer i ewentualna aborcja nie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia płodu i mojego. Dodam jeszcze,że raz byłam w ciązy pozamacicznej szyjkowej.
Pytałam lekarza o transfer jednego zarodka. Uzyskałam odp,że mogę wybrać taką opcję,ale mam wtedy zaledwie 14% szans,ze się uda.
Wiem,że decyzję musimy podjąc sami z mężem. Jednak chciałam zapytać jak Pan ocenia moją sytuację.
Dodam,że mąż ma dobre wyniki z badania nasienia.
Moje badania hormonów są w normie.

Pozdrawiam i dziękuję.
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: transfer mnogi?

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Transferowanie ponad 2 zarodków z zamiarem selektywnej redukcji ciąży mnogiej jest w Europie nielegalne i nie mam w tej kwestii żadnych doświadczeń. Wiadomo, że sam zabieg redukcji predysponuje do poronienia (pozostałych ciąż / ciąży) czy np infekcji wewnątrzmacicznej prowadzącej w sumie do tego samego z dodatkowym zagrożeniem zdrowia matki.

W sytuacji obecności wodniaków jajowodów zaleca się ich usunięcie lub zamknięcie specjalnym klipem od strony macicy (jeżeli usunięcie jest niemożliwe) jeszcze przed podjęciem próby ICSI.

W wieku 38 lat szanse na ciążę nadal są realne, o ile to możliwe próbowałbym uzyskać 2 blastocysty i je transferować.

Z poważaniem

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”