depresja poadopcyjna

Magdalena Kruk-Rogucka - doktor nauk społecznych, psycholożka i psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem pracy dla Ośrodka Adopcyjnego TPD w Warszawie, wykładowczyni Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Moderator: Osoby zatwierdzające - po adopcji

Zablokowany
Awatar użytkownika
Loxia
Posty: 5129
Rejestracja: 10 lis 2004 01:00

depresja poadopcyjna

Post autor: Loxia »

Witam,
Nie będę pytać czy istnieje coś takiego jak depresja poadopcyjna bo wiem, że jest i doświadczyłam jej osobiście.
Jak z niej wyjść? Jak sobie z nią poradzić?
Młody 08.2005
Młoda 08.2006
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: depresja poadopcyjna

Post autor: Magdalena Kruk »

Dzień dobry,
nie wiem, jak dokładnie wygląda sytuacja i jak objawiają się zaburzenia, o których Pani pisze, w każdym razie Pani przypadek nie jest odosobniony. Trudności związane z występowaniem zaburzeń depresyjnych wszelkiego typu są doświadczane przez około 10% populacji. Nawet zdarzenia, które przez ogół oceniane są pozytywnie, jak urodzenie, czy adoptowanie dziecka mogą z różnych przyczyn u innych ludzi wiązać się z wystąpieniem depresji. Warto poznać te przyczyny i mechanizmy, które doprowadziły do wystąpienia u Pani trudności. Sugerowałabym skierowanie się do swojego macierzystego Ośrodka Adopcyjnego i zasięgnięcie porady właśnie tam lub bezpośrednio u lekarza psychiatry, a następnie psychoterapeuty, ponieważ depresję leczy się farmakoterapią, ale przede wszystkim poprzez psychoterapię.
Awatar użytkownika
Loxia
Posty: 5129
Rejestracja: 10 lis 2004 01:00

Re: depresja poadopcyjna

Post autor: Loxia »

Dziękuję bardzo.
Myślę, że najważniejsze to właśnie poznanie powodów. W moim przypadku to chyba nieogarnięcie dwójki dzieci na raz :)
Młody 08.2005
Młoda 08.2006
Magdalena Kruk
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 174
Rejestracja: 24 lip 2012 15:50

Re: depresja poadopcyjna

Post autor: Magdalena Kruk »

Witam ponownie,
mam nadzieję, że uda się Pani uzyskać stosowną pomoc i sytuacja ulegnie poprawie. A dwójka dzieci na raz niewątpliwie bywa trudna do ogarnięcia. Pozdrawiam.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Po adopcji - pytania do eksperta”