zamrożone zarodki a zakończenie Programu lub 40 rż

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
alternatywa
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2013 21:23

zamrożone zarodki a zakończenie Programu lub 40 rż

Post autor: alternatywa »

Witam,
chciałabym zapytać co stanie się z zamrożonymi zarodkami po zakończonym Programie? Czy można je wykorzystać do komercyjnego ivf? I jeszcze: jeżeli kobieta skończy 40 lat przed ukończeniem Programu (np w styczniu, lutym), a zostaną zamrożone zarodki z wcześniejszej stymulacji, czy do czerwca 2016 można je wykorzystać w ramach Programu?
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Dagmara Korbasińska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2014 21:06

Re: zamrożone zarodki a zakończenie Programu lub 40 rż

Post autor: Dagmara Korbasińska »

Ograniczenie wiekowe u kobiety dotyczy tylko i wyłącznie momentu rejestracji do Programu. W związku z tym, jeżeli kobieta w trakcie trwania procedury ukończy 40 r.ż.,nie zmieni to jej prawa do realizacji zapewnionych w ramach Programu trzech cykli zapłodniednia pozaustrojowego.
Odosząc się do pytania o kriokonserwowane zarodki uprzejmie informuję, że w trakcie trwania Programu - do 30 czerwca 2016 r. przechowywanie ich jest objęte finansowaniem w ramach Programu, natomiast po wskazanym terminie jest to kwestią umowy pomiędzy kliniką a parą. Istnieje jednak jedna odgórna zasada, zarodki o prawidłowym rozwoju, które nie zostały przeniesione do macicy, przechowuje się do czasu ich wykorzystania, nawet po zakończeniu trwania Programu.
evve
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2015 22:07

Re: zamrożone zarodki a zakończenie Programu lub 40 rż

Post autor: evve »

Witam

Posiadam 6 zarodków, które zostały zamrożone. Myśląc "na zapas" mam pytanie co mogę zrobić z zarodkami jeżeli zajdę w ciążę i będę już wiedziała, że nie nigdy nie będę chciała skorzystać z pozostałych zarodków. Nie ma mowy w moim przypadków o ofiarowaniu zarodków obcym ludziom. Otrzymałam umowę z kliniki i dopytywałam się w tej sprawie, wynikło z tego że każdy pacjent ma prawo odebrać te zarodki. Czy jest to legalne i praktykowane w klinikach? Dużo o tym myślę i zastanawiam jaki jest sens opłacania i przechowywania tych zarodków do przysłowiowej starości...a co stanie się z zarodkami po naszej śmierci?

Nie spodobało mi się też to jak zarodki zostały zamrożone. Zamrożono je 2 x pojedyńczo i 2 x podwójnie. Czy klinika może sama sobie to ustalać bez konsultacji? Wolałabym gdyby wszystkie były mrożone pojedyńczo stąd moje pytanie czy to normalne postępowanie?

Z góry dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
evve
Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”