recepty na leki refundowane a program - luteina

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
joasik79

recepty na leki refundowane a program - luteina

Post autor: joasik79 »

Witam! Jestem w programie rządowym in vitro. Chciałam zapytać czy w tym programie lekarz może mi odmówić wydania recepty na lek reundowany,chodzi o Luteinę dopochwową 100 mg. , jestem ubezpieczona i wizyty przygotowujące do ICSI są płatne z Ministerstwa. Jestem po jednym niestety nieudanym transferze i dotychczas lekarz przepisywał mi ten lek na 100%. Niedługo będę podchodziła do criotransferu i chciałabym mieć wiedzę na temat tego co mi się należy. Różnica w cenie jest ponad 10- krotna. Z poważaniem. Joanna
Ekspert MZ
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: recepty na leki refundowane a program - luteina

Post autor: Ekspert MZ »

Zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122 poz. 696, z późn. zm.) warunkiem skorzystania z leków refundowanych jest otrzymanie recepty wystawionej przez osobę uprawnioną, tj. lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, lekarza dentystę lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada podpisaną umowę z dyrektorem właściwego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeżeli lekarz nie ma podpisanej umowy z NFZ nie może przepisywać leków refundowanych. Jeśli zaś posiada umowę powinien przepisywać leki osobom ubezpieczonym zgodnie ze wskazaniami do objęcia refundacją. Jeżeli nic w Pani sytuacji (stan zdrowia oraz status ubezpieczenia zdrowotnego) nie uległo zmianie, ma Pani prawo do otrzymania recepty z lekiem objętym refundacją. W przypadku problemu z uzyskaniem recepty może Pani skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta lub właściwym terytorialnie Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”