przyprawy w ciąży

Dietetyk, Julia Jaskowska jest absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W Przychodni Leczenia Niepłodności nOvum udziela porad na temat zdrowego odżywiania i redukcji wagi. Przedmiotem specjalnego zainteresowania pani Julii są diety wspierająca płodność, okres ciąży i karmienia dziecka.

Moderator: Osoby zatwierdzające - dietetyk

Zablokowany
Yonka

przyprawy w ciąży

Post autor: Yonka »

Dzień dobry,
Mam pytanie o stosowanie przypraw w ciąży. Czy któreś należy całkowicie odstawić? Czy mogę prosić o pełną listę? Mam tu na myśli wszystko, co może znaleźć się w kuchni: cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, gorczyca, imbir, zioła prowansalskie, majeranek, tymianek, bazylia, kardamon, curry, kurkuma, kumin rzymski, listek laurowy, ziele angielskie itp. itd.
Domyślam się, że ogólne zalecenie mówi o odstawieniu większości i ograniczaniu przypraw, choć ja lubię potrawy dobrze doprawione i sądzę, że trudno by mi było zrezygnować z przypraw w ogóle. Czy można zachować chociaż niektóre?
Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Julia Jaskowska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Członek Stowarzyszenia

Re: przyprawy w ciąży

Post autor: Julia Jaskowska »

Wręcz przeciwnie - nie ma powodu rezygnowania z przypraw i jadania mdłego jedzenia.
Niektóre opracowania odradzają stosowania przypraw rozgrzewających: cynamonu, curry, chilli, imbiru i innych pikantnych, ale nie ma żadnycn dowodow na ich szkodliwe działanie, a np imbir łagodzi nudności w ciąży.
Może Pani stosować wszystkie przyprawy w umiarze. Do końca 1 trymestru ograniczyłabym jednak pikantne potrawy.
Przyprawy dla nas to nie tylko smak, ale też źródła antyoksydantów oraz wspomagacze trawienia - nie trzeba z nich rezygnować.
Smacznego! :)
Julia Jaskowska
Yonka

Re: przyprawy w ciąży

Post autor: Yonka »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :-)
Zablokowany

Wróć do „Dieta wspierająca płodność i okres ciąży - pytania do eksperta”