Clexane mimo braku zespołu antyfosfolipidowego?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
Grama
Posty: 8
Rejestracja: 02 lis 2015 18:08

Clexane mimo braku zespołu antyfosfolipidowego?

Post autor: Grama »

Mam 37 lat i jestem po dwóch poronieniach (obydwa w 10 tygodniu). Po drugim przeszłam wiele badań (kariotyp nasz i dziecka ok), w tym także pod kątem zespołu antyfosfolipidowego, którego nie stwierdzono. Generalnie żadnej przyczyny nie stwierdzono. Obecnie jestem w kolejnej ciąży (7 tydz) i przyjmuję: Luteinę 100 dopochwowo 2 razy dziennie, accard 1 tab, Eutyrox 75 (TSH w drugiej ciąży było 3,5 obecnie 1,2), wit. D, kwas foliowy, jod (preprat wielowitaminowy dla kobiet w ciąży). Namawiałam moją lekarkę na Clexane ale mimo, że przed ciążą ustaliłyśmy, że następnym razem spróbujemy, to jednak mi nie przepisała (jedyny argument: nie mam zespołu antyfosofolipidowego). Z innego źródła wiem, że po poronieniach clexane jest stosowane nawet bez stwierdzonego zespołu anty? Również na tym forum widziałam takie przypadki. Czy mimo braku zespołu antyfosfolipidowego Pan jako lekarz zleca czasami ciężarnym po poronieniach Clexane i dlaczego? Analogicznie encorton? Czy te leki podaje się czasami "na zapas"? Przyznaję, że osobiście konsultowałam ten wynik z innym lekarzem i on twierdzi, że po dwóch poronieniach należy zastosować clexane "na zapas" nawet bez zespołu anty?

I drugie pytanie: czy Pana zdaniem jest medyczne przeciwwskazanie, żebym udała się w 8 tyg ciąży jako pasażer w podróż samochodem 500 km? (obecna ciąża jest bez powikłań, dobre drogi bez wybojów, planuje postoje co 1,5 godziny, podróż po europie bez egzotyki). Również w tej kwestii mam 3 różne opinie 3 różnych lekarzy i nie wiem co robić? Oczywiście decyzja należy do mnie, ale chciałabym wiedzieć czy istotnie (pomijając ryzyko wypadku samochodowego) może dojść do poronienia z powodu podróży?
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Clexane mimo braku zespołu antyfosfolipidowego?

Post autor: Tomasz Zbroch »

Do dwóch Pani pytań nie można podejść szablonowo bo standardy postepowania i zalecenia odnoszą się do populacji a nie konkretnych osób.
Do heparyn wskazań nie ma, ale faktem jest że ten i inne leki zapisuje się czasem tzw off label, czyli poza wskazaniami. Sprawa powinna być indywidualizowana.
Podróżowanie nie jest przeciwskazane moim zdaniem, zawsze coś może się wydarzyć, natomiast komfort podróżowania jest rzeczą względną do Pani decyzji.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
Grama
Posty: 8
Rejestracja: 02 lis 2015 18:08

Re: Clexane mimo braku zespołu antyfosfolipidowego?

Post autor: Grama »

Dziękuję za odpowiedź. Jednak po kolejnej konsultacji włączono mi clexane 40, na podstawie przyczyn immunologicznych wcześniejszych poronień, nie wyjaśniono mi jakich, podobno nawet clexane zostało włączone za późno:(
Najbliższe 2 tyg mają być kluczowe, więc zrezygnowałam z podróży.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”