Witamina d3 w ciąży - jaka dawka?

dr n.med. Tomasz Zbroch
Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej UM w Białymstoku. Poza problemami kluczowymi dla medycyny rozrodu i endokrynlogii ginekologicznej zainteresowania zawodowe skupia na problemach ciąży po technikach medycznych wspomagających zachodzenie w ciążę (AIH, IVF/ICSI) i diagnostyce prenatalnej. Posiada certyfikat ultrasonografii płodu Fundacji Medycyny Płodu w Londynie (FMF).

Moderator: Osoby zatwierdzające - ciąża po leczeniu

ODPOWIEDZ
paulaela
Posty: 16
Rejestracja: 16 sty 2016 21:46

Witamina d3 w ciąży - jaka dawka?

Post autor: paulaela »

Szanowny Panie Doktorze.
Jestem w 21tc bliźniaczej jednojajowej. Miesiąc temu moje TSH wynosiło 4 i podano mi wtedy euthyrox 50. Przyjmuję systematycznie. TSH się obniżyło jednak również spadł mi poziom wit D3. Półtora miesiąca temu miałam 34 czyli w normie a teraz tylko 22 czyli niedobór. Od początku ciąży przyjmuję femibion gdzie jest 400j. tej witaminy, ale widać nie działa. Kupiłam więc krople vigantol a tam na ulotce napisane jest, że "podczas ciąży ten lek powinien być przyjmowany wyłącznie wtedy, gdy istnieje wyraźne wskazanie do jego stosowania i tylko w ilości, która jest absolutnie konieczna do uzupełnienia niedoboru witaminy D. Podczas ciąży należy unikać przedawkowania wit.D, ponieważ hiperkalcemia może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, nadzastawkowego zwężenia aorty oraz retinopatii u dziecka" Przeraziło mnie to. Wiem bowiem również o skutkach niedoboru tej witaminy. Czy przy moim obecnym niedoborze mogę bezpiecznie przyjmować 1000j vigantolu i nadal te 400j, które jest w femibionie? Czy tylko 500j vigantolu i 400 w femibionie? Bardzo proszę o odpowiedź.
Tomasz Zbroch
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1187
Rejestracja: 27 sie 2012 18:33

Re: Witamina d3 w ciąży - jaka dawka?

Post autor: Tomasz Zbroch »

Dawka 1000j łącznie jest najczęściej zalecana. Proszę po miesiącu przyjmowania ponownie skontrolować jej poziom.
Pozdrawiam Tomasz Zbroch.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża po leczeniu niepłodności - pytania do eksperta”