Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Bogusz
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2016 10:12

Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: Bogusz »

Witam, mamy pytanie:

Razem z żoną adoptujemy w najbliższym czasie dwójkę dzieci.
Ja/ojciec/ jestem zatrudniony w pełnym wymiarze na umowę o pracę, żona jest osobą niepracującą.

Czy w takiej sytuacji mam możliwość skorzystać z urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego?
Czy prawo takie nabędę bez względu na to, czy moja żona jest zatrudniona czy nie?


pozdrawiam
Bogusz
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowny Panie,
oczywiście że ma pan prawo do urlopu na zasadach ogólnych (jak w przypadku każdego rodzica), więc u swojego pracodawcy i ZUS ustalić szczegóły.
Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
Bogusz
Posty: 2
Rejestracja: 29 sie 2016 10:12

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: Bogusz »

Witam, problem w tym, że ani ZUS, ani PIP, ani pracodawca nie potrafi udzielić konkretnej odpowiedzi :(

A przypadek wydaje się być wcale nie taki skomplikowany.
Ot
-> pracujący mąż na etacie / umowa o pracę na czas nieokreślony
-> żona nie pracuje/nie jest zatrudniona
-> adopcja dzieci

Pytanie:
Czy w takiej sytuacji mam możliwość skorzystać z pełnego urlopu na prawach urlopu macierzyńskiego i pełnego urlopu na prawach urlopu rodzicielskiego?
Czy prawo takie nabędę bez względu na to, czy moja żona jest zatrudniona czy nie?

pozdrawiam!
emilia232
Posty: 1
Rejestracja: 09 lis 2011 13:46

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: emilia232 »

Witam serdecznie, mam pytanie od kiedy rozpoczyna się urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego tzn. mogę być najpierw na urlopie wypoczynkowym a później przejść na urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, czy data sprawy o ustanowienie pieczy zastępczej jest datą rozpoczęcia urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Dziękuję za odpowiedź
7 lat starania się o dziecko
sierpień 2013r. złożenie dokumetnów w OA
luty 2015r. szkolenia
maj 2015r. kwalifikacja
i czekamy, czekamy....
4.o4.2017r. Upragniony telefon zadzwonił :)
WeronikaW
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2017 08:35

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: WeronikaW »

Witam, czy na podstawie decyzji/postanowienia Sądu o urlopowaniu wakacyjnym dziecka, przysługuje urlop macierzyński?
Sytuacja dość skomplikowana: wniosek o przysposobienie pełne złożony kilka m-cy temu, natomiast wcześniej złożyła wniosek babcia o ustanowienie jej ZR. Nasz wniosek preadopcyjny był oddalony z uwagi na trwające postępowanie babci. Obecnie jest już oddalony wniosek babci. Synek był u nas na urlopowaniu w Święta Wielkanocne, na wszystkie weekendy również mamy pozwolenie Sądu na urlopowanie. Nie wiemy jakie złożyć podanie jeśli chodzi o wakacje, abym mogła rozpocząć już urlop macierzyński, bo prawdopodobnie do tego czasu jeszcze nie będzie rozprawy o przysposobienie. Czy z uwagi na to, iż ustała przeszkoda, powód oddalenia naszego wniosku o preadopcję (wniosek babci oddalony, z tymże wyrok nie jest jeszcze prawomocny i ustnie zapowiedziała złożenie apelacji) możemy złożyć o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku? czy złożyć go ponownie? czy też urlop macierzyński mogę rozpocząć na podstawie decyzji Sądu o urlopowaniu wakacyjnym? Oboje z mężem pracujemy i wiadomo urlop w wakacje na 2 miesiące - nie znam takiego szefa.....
Dziękuję za pomoc
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, na urlopowaniu wakacyjnym nie.
Jeżeli sąd wyda bezterminowe powierzenie pieczy przed adopcja to juz tak.
Szefowie są różni. Ale w większości znanych mi przypadków robią wszystko, aby organizacyjnie pomóc rodzinie adopcyjnej. Nawet chyba nie słyszałam nigdy o szefie, który utrudniałby w takiej sytuacji. Serdecznie pozdrawiam D.Dominik
WeronikaW
Posty: 2
Rejestracja: 05 cze 2017 08:35

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: WeronikaW »

Dziękuję za odpowiedź
donisia123
Posty: 35
Rejestracja: 24 wrz 2016 19:11

Re: Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: donisia123 »

Witam mam pytanie chcemy adoptować 7 letnie dziecko które jest w przedszkolu ale od września idzie do szkoly. Czy możemy się starać o urlop macierzyński i rodzicielski.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Urlop na prawach ur. rodzicielskiego i macierzyńskiego

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani, urlop macierzyński w przypadku adopcji dotyczy dziecka do 7 roku życia. Potem opieka na ogólnych zasadach
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”