ANA, Hashimoto, antykoagulant tocznia-heparyna

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
Gwiazdka1402
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2018 19:11

ANA, Hashimoto, antykoagulant tocznia-heparyna

Post autor: Gwiazdka1402 »

Panie doktorze, swierdzono u mnie przeciwciala ana 1:5120 - ssa, ssb. Zażywam arechin. Mam Hashimoto. Antykoagulant tocznia test przesiewowy 44,39 (30,50-40,60) test potwierdzenia 31,28 (26,40-31,00) współczynnik la1/la2 1,42 (1,09-1,37). Nigdy wcześniej nie byłam w ciąży, teraz chcemy zacząć się starać o dziecko. Czy w takim przypadku powinnam zażywać heparyne oraz acard? Czy dopiero gdy wystąpi poronienie, czego chcialabym uniknąć
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: ANA, Hashimoto, antykoagulant tocznia-heparyna

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani

Nie wykazano, by dodatnie przeciwciała przeciwjądrowe (ANA) wiązały się z poronieniami. Wynik antykoagulantu tocznia wymaga według mnie potwierdzenia po około 6 tygodniach. Dodatni wynik LA (2 krotnie dodatni wynik w ciągu 6-12 tygodni) upoważnia do leczenia, np drobnocząsteczkową heparyną.

Pozdrowienia,

Piotr Pierzyński
Gwiazdka1402
Posty: 6
Rejestracja: 11 lip 2018 19:11

Re: ANA, Hashimoto, antykoagulant tocznia-heparyna

Post autor: Gwiazdka1402 »

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”