Centralny rejestr rodzin zastepczych

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Centralny rejestr rodzin zastepczych

Post autor: syljon »

Nurtuje mnie temat centralnego rejestru. Czy może ktoś orientuje się jak w praktyce będzie on wykorzystywany?
Skąd moje pytanie - otóż nasz powiat absolutnie nie zgadza się na przyjmowanie dzieci z innego powiatu. Jesteśmy RDD, w ktorym obecnie przebywa 5 dzieci (zgodnie z umowa może być 8 chyba ze...zapis z ustawy). Podczas jednego z ostatnich spotkań w PCPR wspomniałam o rejestrze i stwierdziłam ze może teraz będą umieszczane dzieci które potrzebują pomocy ale mieszkają w innym miejscu niż nasz powiat. Uslyszalam ze rejestr rejestrem a i tak ostateczne zdanie bedzie nalezalo do kierownika PCPR. Myslalam (mialam nadzieje) ze jesli sedzia w Koluszkach wezmie rejestr i zobaczy ze u Kowalskich w Szczecinie sa wolne miejsca to zasadzi umieszczenie. Wiadomo ze im blizej miejsca zamieszkania tym lepiej bo kontakty z rb.
Tak wiec jesli ktos jest blizej tematu bardzo prosze o informacje. Z gory pieknie dziękuję.
bloo
Członek Stowarzyszenia
Posty: 10041
Rejestracja: 13 kwie 2008 00:00

Re: Centralny rejestr rodzin zastepczych

Post autor: bloo »

nikt do końca nie wie (poza urzędnikami), jaką finalną formę przybierze ten zapis, bo akurat kwestia, nazwijmy to, rejonu, była mocno podnoszona i krytykowana. Nie chodzi o umieszczanie poza powiatami, ale już transfery międzywojewódzkie są problemem, jak w podanych przez Ciebie Koluszkach i Szczecinie.
Opcją mocno lansowaną było ograniczenie roszad do jednego województwa, ale zniesienie rejonizacji powiatowej.

Co do kierowników PCPRów to jeśli takie jest podejście u Was myślę, że może nie być różowo. Przepisy przepisami, ich wykonawcami są decydenci lokalni, więc podejrzewam, ze jakaś część betonu może się mocno opierać nawet w warunkach rejestru.
I obawiam się, ze jedynym lekarstwem na to jest po prostu zgłaszać sprawę wyżej, bo na razie setki rodzin zastępczych mierzą się z tym samym problemem (są miejsca, jest gotowość, ale lokalny PCPR staje okoniem i dziecko spoza powiatu ląduje w domu dziecka) i nic z tego nie wynika poza frustracją.
syljon
Posty: 108
Rejestracja: 25 wrz 2012 08:31

Re: Centralny rejestr rodzin zastepczych

Post autor: syljon »

Dziękuję za info, jakże prawdziwe :(
Ostatnio nasza kierowniczka od pieczy zastepczej zapytala czy przyjmiemy piatke dzieci. Zgodzilismy sie. Jednak...kiedy pani kierownik PCPR (zwierzchniczka tej pieredzej) wrocila z urlopu postanowila szukac miejsca dla dzieci poza powiatem i to wlasnie w placowkach...
My RDD, z wolnymi miejscami i checiami i... Nie rozumiem tego :(
A jesli zglaszac - to gdzie? Poki co pytanie czysto retoryczne bo nie bardzo chce z nimi zadzierac ale moze kiedys sie przyda :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”