Dostinex w ciazy a poronienia

dr hab. n.med. Piotr Pierzyński

Pracuje w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jest specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, posiada certyfikację British Fertility Society. Szkolenie zawodowe odbył w ośrodkach leczenia niepłodności w Białymstoku i Londynie. Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania jest leczenie niepłodności u par z niepowodzeniami leczenia i nawracającymi poronieniami.

Moderator: Osoby zatwierdzające - poronienia

Zablokowany
brenya77
Posty: 17
Rejestracja: 19 gru 2016 19:24

Dostinex w ciazy a poronienia

Post autor: brenya77 »

Dzien dobry,
Od kilku lat na stałe przyjmuje Dostinex z powodu mikrogruczolaka przysadki. W tym czasie podeszłam do 11 transferów ivf. Zarówno lekarz prowadzący, jak i endokrynolog i lekarz ogólny zawsze mnie uczulali, że jeśli zajdę w ciążę kategorycznie mam odstawić Dostinex (mam to nawet na pismie jako oficjalna rekomendacje zarowno od lekarza ogolnego jak i endokrynologa). W dwóch ciążach zastosowałam się do rady i odstawiłam. Niestety, zakończyły się poronieniami. W trzeciej ciąży natknęłam się na artykuł o wysokiej prolaktynie jako źródle poronień (art. cytowany również w review Cochrane, aczkolwiek uznany za niereprezentatywny). Zadzwoniłam do endokrynologa mówiąc że boję się odstawić Dostinex. Endokrynolog przekonywała mnie że moje poziomy prolaktyny są dużo niższe niż te wspomniane w owym artykule, że prolaktyna w ciąży ma wzrastać i potwierdziła bezwzględny nakaz odstawienia Dostinexu. Zaraz po tym znów poroniłam.
Teraz czytam, że w Polsce Dostinex jest stosowany w ciąży. W Wielkiej Brytanii (duży londyński szpital kliniczny st. Thomas) bezwzględnie nakazują odstawienie. Kto ma rację i czy ma to znaczenie dla ryzyka poronień?
Dziekuje i pozdrawiam.
1.ICSI, 1AV+1PQ, BFN 2.ICSI, 1x5AA (BFN) +4BL* 3.FET 2x5AA, BFN 4.FET 1x5AA+1x4AA, BFN 5.ICSI, 2xBL (BFN) +2xM1* 6.FET, BFN 7.ICSI, 3x3d (BFN) +3BL* 8.ICSI, 1x3d (BFP, [*] 10tc) +1BL*
Piotr Pierzynski
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 2296
Rejestracja: 02 lut 2010 01:00

Re: Dostinex w ciazy a poronienia

Post autor: Piotr Pierzynski »

Szanowna Pani,

Po potwierdzeniu ciąży rzeczywiście zaleca się odstawienie leków obniżających prolaktynę. Dane dotyczące używania tych leków w ciąży nie wskazują co prawda na zwiększone ryzyko poronień czy wad wrodzonych u dzieci, jednak ich profil bezpieczeństwa w ciąży nie jest do końca poznany. Ryzyko powiększania się mikrogruczolaka u ciężarnych kobiet, które nie przyjmują leków wynosi około 3%.

U ciężarnych z gruczolakiem przysadki, u których zaczynają się pojawiać objawy wzrostu guza przysadki (bóle głowy, zaburzenia widzenia) zaleca się wykonanie badania pola widzenia i powtarzanie tego badania co 3 miesiące. Jeżeli badanie pola widzenia nie jest prawidłowe rozważa się rozpoczęcie przyjmowania leków np. typu Dostinex i ewentualnie badanie rezonansu magnetycznego.

Niektóre ośrodki zalecają również bezobjawowym pacjentkom z gruczolakiem wykonywanie badania krwi na prolaktynę raz na 3 miesiące i ocenę pola widzenia jeżeli stężenia prolaktyny przekraczają 400 ng/ml.


Pozdrowienia,

Piotr Pierzyński
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Poronienia - pytania do eksperta”