Adopcja zaraz po ślubie

Na pytania naszych użytkowników odpowiada Pani Dorota Dominik - pedagog. Przez wiele lat Dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Rzeszowie (publicznego).
Ośrodek diagnozuje, szkoli i wspiera przyszłych rodziców. Pomaga także kobietom w ciąży.

Moderator: Osoby zatwierdzające - adopcja

Zablokowany
Ewcia947
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2018 12:48

Adopcja zaraz po ślubie

Post autor: Ewcia947 »

Cześć! Razem z moim narzeczonym niedługo bierzemy ślub i po ślubie od razu chcemy wnieść wniosek o adopcje mojego synka. Ojciec mojego 5 letniego synka jest pozbawiony praw rodzicielskich i mały w ogóle go nie zna. Mój narzeczony wychowuje syna już 4 lata, mały zna tylko jego i jego rodzinę traktuje jak swoją. Nie zna swoich biologicznych dziadków, wujkow. Tak naprawdę nie ma pojęcia o tym, że narzeczony nie jest jego tata. Razem z narzeczonym mamy wspolny dom, budżet. Mały ma tutaj własny pokój. W przedszkolu wszyscy znają mojego narzeczonego jako tatę syna. Mamy wspólne plany na przyszłość. Mam pewne pytania:
-czy wniosek o adopcje złożony zaraz po ślubie nie będzie nas dyskwalifikowac? Co prawda żyjemy razem jak rodzina już 4 lata, jednak po ślubie będziemy dopiero chwilę
-mój partner dwa lata temu dostał grzywnę, czyli tak naprawdę był karany, natomiast czytałam, że grzywna zaciera się z mocy prawa już po roku, czy znaczy to, że ma juz tzw. Czysta kartę?
-czy mógłby ktoś z was napisac jak wygląda w takiej sytuacji sprawa adopcyjna? Jak wygląda wizyta w oao, ponieważ domyślam się, że i takową wizytę będziemy musieli odbyć.
-czy wizyta w ośrodku adopcyjnym będzie jednorazowa czy będzie trzeba obcyc tam kilka sesji?
-jak dokładnie wyglądają testy psychologiczne? Czy są to jakieś rysunki, pytania?
Oboje z partnerem pracujemy.
Z góry bardzo dziekuje za pomoc.
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Adopcja zaraz po ślubie

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
po kolei:
-czy wniosek o adopcje złożony zaraz po ślubie nie będzie nas dyskwalifikowac? Co prawda żyjemy razem jak rodzina już 4 lata, jednak po ślubie będziemy dopiero chwilę - nie, regulujecie stan faktyczny
-mój partner dwa lata temu dostał grzywnę, czyli tak naprawdę był karany, natomiast czytałam, że grzywna zaciera się z mocy prawa już po roku, czy znaczy to, że ma juz tzw. Czysta kartę? Nie wiem jak jest z zatraciem grzywny, ale nie powinno być probkemu.
-czy mógłby ktoś z was napisac jak wygląda w takiej sytuacji sprawa adopcyjna? Jak wygląda wizyta w oao, ponieważ domyślam się, że i takową wizytę będziemy musieli odbyć.- Wizyta w OA będzie z pewnością,
-czy wizyta w ośrodku adopcyjnym będzie jednorazowa czy będzie trzeba obcyc tam kilka sesji? - to zależy od procedur w ośrodku, jest różnie, ale raczej nie jednorazowo.
-jak dokładnie wyglądają testy psychologiczne? Czy są to jakieś rysunki, pytania? To też zależy od decyzji osób diagnozujących, jakie narzędzia zostaną zastosowane, ich rodzaj nie ma specjalnego znaczenia, jeżeli będziecie szczerzy o otwarci.
Pozdrawiam serdecznie, D.Dominik
Ewcia947
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2018 12:48

Re: Adopcja zaraz po ślubie

Post autor: Ewcia947 »

Czy w sytuacji gdzie były partner ma odebrane prawa rodzicielskie, ale żyje, syn go nie zna ani nikogo z jego rodziny (ostatni raz widział ich kiedy miał 8 miesiecy) z racji, że rodzina biologicznego ojca mojego dziecka, tak jak i sam ojciec, nie interesują się synem, jest możliwa adopcja całkowita? Taka gdzie syn utraci więzi z biologiczna rodzina, która dosłownie ma go gdzieś?
OAO Rzeszów
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 1983
Rejestracja: 14 cze 2002 00:00

Re: Adopcja zaraz po ślubie

Post autor: OAO Rzeszów »

Szanowna Pani,
ta adopcja będzie właśnie polegała na tym, że syn utraci więzi z rodzina biologiczną. Po adopcji to Pani mąż będzie jego ojcem w sensie prawnym i wszelkie obowiązki i prawa będą takie, jak w rodzinie biologicznej. Pozdrawiam,D.Dominik
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Adopcja - Pytania do eksperta”