Mam zostać rz dla wnuczki

Dyskusja na temat wszystkiego co dotyczy rodzinnych domów dziecka, rodzin zastępczych, pogotowii rodzinnych i szeroko rozumianej tematyki rodzicielstwa zastępczego.

Moderator: Moderatorzy rodzicielstwo zastępcze

ODPOWIEDZ
Katarzyna Gorzelik
Posty: 1
Rejestracja: 19 wrz 2020 19:01

Mam zostać rz dla wnuczki

Post autor: Katarzyna Gorzelik »

Witajcie, mam zostać rz dla wnuczki która urodzi się pod koniec października.Wniosek do sądu o ustanowienie mnie rz dla wnuczki złożymy z mężem zaraz po urodzeniu wnuczki z jej aktem Ur i wszystkimi potrzebnymi dokumentami , jednak jak zabezpieczyć się od strony prawnej żeby spokojnie można zaopiekować się małą zaraz po wyjściu ze szpitala bo na sprawę w sądzie czeka się nawet trzy miesiące a co do tego czasu??? Rodzice nie mogą się nią zająć z powodów zdrowotnych i innych a ja i mąż jesteśmy osobami pracującymi. Po ustanowieniu nas RZ będę na urlopie macierzyńskim a co do tego czasu??? Mieszkam 200 km od jej rodziców więc i zgodę na decyzyjność w sprawie leczenia też będę potrzebowała od jej pierwszych dni życia.
Pikuś Incognito
Moderator
Posty: 452
Rejestracja: 29 gru 2015 22:11

Mam zostać rz dla wnuczki

Post autor: Pikuś Incognito »

Proponowałbym już na obecnym etapie złożyć wniosek do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodziny. Można to zrobić osobiście (opisując sytuację i odpowiednio uzasadniając wniosek – własnymi słowami, nawet pismem odręcznym, podając dokładne dane osobowe rodziców... i oczywiście swoje), albo zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej. W tym drugim przypadku zostanie to zapewne potraktowane jako zgłoszenie ze środowiska, co będzie podstawą do rozeznania w terenie przez pracowników socjalnych. Być może okaże się, że rodzina jest już znana nie tylko pracownikom OPS-u, ale może również policji. Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracowników socjalnych, kierownik OPS-u (jeżeli uzna sprawę za niepokojącą) składa wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rodzinnego. Wszystko zależy od tego, co oznacza sformułowanie, że rodzice nie mogą zająć się dzieckiem z powodów „innych”.
Wówczas sędzia wysyła kuratora na wywiad i podejmowane są dalsze kroki we współpracy z OPS-em, choćby skutkujące ustanowieniem asystenta rodziny.
Po porodzie należałoby złożyć wniosek o zabezpieczenie pieczy nad dzieckiem. Nie ma on nic wspólnego z wnioskiem o ustanowienie rodziną zastępczą. Wręcz przeciwnie... jeżeli będą dwa niezależne wnioski, to ten o zabezpieczenie jest rozpatrywany na posiedzeniu niejawnym i decyzja jest podejmowana w ciągu kilku dni. Jeżeli będzie to jeden wniosek, to faktycznie sprawa może trwać kilka miesięcy.
Osobiście zacząłbym od kontaktu z OPS-em, może nawet PCPR-em (MOPS-em, MOPR-em – czyli organizatorem pieczy zastępczej – chociaż babcia dziecka nie będzie musiała odbywać szkolenia). Ale można też pisać bezpośrednio do sądu. I tutaj znowu dużo zależy od sytuacji rodziców dziecka... od tego dlaczego nie mogą opiekować się dzieckiem, i czy tego nie chcą.
Jeżeli chodzi o sąd rodzinny, to lepiej wybrać od razu ten, któremu podlega rodzina dziecka – trwa to krócej.
Od razu można też wnioskować o rozszerzenie uprawnień do podejmowania decyzji w kwestiach medycznych i edukacyjnych (chociaż tutaj ta druga sprawa nie ma znaczenia).
Przejęcie pieczy jest też podstawą do złożenia wniosku o urlop macierzyński – nie trzeba czekać do decyzji o pozostanie rodzicem zastępczym.
Nie pytaj "dlaczego?". I tak nie uzyskasz odpowiedzi.



Adres bloga o naszym pogotowiu:

http://pikusincognito.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzicielstwo zastępcze”