Autor:

admin

Data publikacji:

02.03.2022

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Surogacja a wojna w Ukrainie

surogacja a wojna w ukrainie

Spis treści:

surogacja w Ukrainie

W obliczu konfliktu zbrojnego w Ukrainie solidaryzujemy się z rodzinami, którym wojna stanęła na drodze do upragnionego rodzicielstwa. Surogacja, jest legalną metodą wspomaganej reprodukcji w Ukrainie, usługę taką głównie dla klientów zagranicznych oferuje wiele klinik. W samym Kijowie działa ich kilkanaście!

Słowo surogatka pochodzi od łacińskiego surrogare (coś stosowanego w zamian) i oznacza kobietę w ciąży, nosząc dziecko w zastępstwie innej kobiety. Inaczej mówiąc - surogacja to macierzyństwo zastępcze polegające na tym, że kobieta (surogatka) podejmuje decyzję o urodzeniu dziecka dla innej osoby lub pary.

Surogacja a prawo polskie

W polskim prawie brak jest regulacji dotyczących surogacji. Pomimo, że nie istnieją przepisy, które jednoznacznie zakazują korzystania z matek zastępczych, część prawników uważa, że udział w programie surogacyjnym może zostać uznany za handel ludźmi, czyli przestępstwo określone przez artykuł 189a Kodeksu Karnego.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy za matkę uznaje wyłącznie tę kobietę, która urodziła dziecko. Pochodzenie genetyczne dziecka nie ma wpływu na uznanie rodzicielstwa. Ustalenie ojcostwa jest łatwiejsze w sytuacji, kiedy docelowy ojciec jest jednocześnie ojcem genetycznym dziecka. Wówczas surogatka może wskazać go jako ojca podczas porodu.

Gdzie surogacja jest legalna?

W związku z powyższym z przykrością informujemy, że nie istnieją formalne wytyczne postępowania w przypadku ewakuacji surogatek z terenu Ukrainy do Polski. Informacje prawne na temat możliwych dróg dalszego postępowania powinny być udzielane wszystkim zainteresowanym stronom przez agencje zajmujące się surogacją. Surogatki ewakuowane z Ukrainy powinny być - w miarę możliwości - kierowane do państw, które uregulowały prawnie i zalegalizowały surogację, np. do Czech, Gruzji, Grecji, Belgii czy Wielkiej Brytanii.

Jako stowarzyszenie możemy służyć jedynie wsparciem  w ramach obowiązującego prawa.

Data artykułu: 02.03.2022