Autor:

admin

Data publikacji:

01.04.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Nowe badania na temat skuteczności szczepionek mRNA oraz ich skutków ubocznych u kobiet w ciąży i karmiących piersią

ciąża a szczepionka mrna

Największe do tej pory badanie prospektywne wykazało, że dwie szczepionki mRNA (Pfizer/BioNTech lub Moderna) wywołują odpowiedź immunologiczną, która prawdopodobnie ochroni kobiety w ciąży i ich dzieci przed zakażeniem COVID-19. Badanie to przeprowadzono na grupie 131 kobiet w wieku rozrodczym (84 w ciąży, 31 karmiących i 16 kobiet niebędących w ciąży) w dwóch szpitalach w Bostonie w USA.

Badanie wykazało, że odpowiedzi immunologiczne wywołane szczepionką były porównywalne u kobiet w ciąży i karmiących piersią z odpowiedziami u kobiet niebędących w ciąży, a zwłaszcza wszystkie pomiary przeciwciał u zaszczepionych kobiet były wyższe niż u kobiet, które przeszły zakażenie Covid-19. Przeciwciała wytwarzane przez szczepionki były obecne we wszystkich próbkach krwi pępowinowej i mleka kobiecego, co wskazuje na przenoszenie przeciwciał z matek na noworodki.

W badaniu uwzględniono również skutki uboczne szczepień, które nie różniły się u kobiet w ciąży od skutków stwierdzonych u kobiet niebędących w ciąży.

Autorzy wnioskują, że chociaż skutki uboczne i odpowiedź immunologiczna to tylko dwa z wielu rozważań w przypadku kobiet w ciąży, dane te potwierdzają, że szczepionki mRNA dają porównywalną odpowiedź immunologiczną u kobiet w ciąży i karmiących do kobiet niebędących w ciąży.

Komentując wyniki w oświadczeniu prasowym, jeden z autorów badania, Galit Alter z Massachusetts General Hospital, powiedział: „Mamy teraz wyraźne dowody na to, że szczepionki przeciwko COVID mogą wywoływać odporność, która ochroni niemowlęta. Mamy nadzieję, że to badanie pomoże twórcom szczepionek rozpoznać znaczenie badania osób w ciąży i karmiących oraz włączyć je do prób... twórcy muszą zdać sobie sprawę, że ciąża jest odrębnym stanem immunologicznym”. „Wiadomość o doskonałej skuteczności szczepionki jest bardzo obiecująca dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, które zostały pominięte we wstępnych badaniach szczepionek COVID-19” - dodała współautorka Andrea Edlow.

Źródło: www.focusonreproduction.eu