Autor:

admin

Data publikacji:

02.02.2023

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Dodatkowe procedury medyczne w laboratorium IVF

Dodatkowe procedury IVF

Zapłodnienie pozaustrojowe to technika znana już od wielu lat, która stosowana jest wtedy, kiedy inne metody leczenia niepłodności okazują się być nieskuteczne. Zapłodnienie in vitro daje szanse dla wielu par starających się o ciąże. 

Postęp wiedzy związany z technikami wspomaganego rozrodu daje możliwość wdrożenia do laboratorium dodatkowych metod, które zwiększają skuteczność procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Metody te, są tym bardziej istotne w sytuacji, podczas których standardowe procedury nie przyniosły zamierzonego celu. 

Dodatkowe metody powinny być dokonywane w oparciu o historie leczenia danej pary a także wskazania medyczne. Należy mieć na uwadze to, że każdy przypadek pary starającej się o dziecko jest inny i zawsze rozpatrywany jest indywidualnie. 

EMBRYOGLUE

To podłoże do transferu które pomaga w implantacji zarodka. EmbryoGlue zawiera wysoką zawartość kwasu hialuronowego oraz rekombinowaną albuminę.

Fizjologicznie hialuronian występuje w macicy, płynie pęcherzykowym oraz jajowodach i to właśnie on zapewnia lepkość tego środowiska. Dzięki czemu ułatwia przyleganie zarodka do endometrium i jego implantację a także zapobiega przemieszczaniu zarodka po transferze.

Dla kogo EmbryoGlue?

EmbryoGlue zalecane jest przede wszystkim pacjentkom po wcześniejszych niepowodzeniach implantacji, u pacjentek powyżej 35 roku życia a także u pacjentek z niepłodnością idiopatyczną.

ASSISTED HATCHING AH

Czyli wspomagane wylęganie zarodka. Procedura ta, wykonywana jest przez embriologa w laboratorium IVF bezpośrednio przed transferem i polega na nacięciu osłonki przejrzystej zarodka przed podaniem do jamy macicy. Procedura ta ma na celu ułatwienia zarodkowi wydostania się podczas zagnieżdżania.

Dla kogo ASSISTED HATCHING AH?

Wskazaniami do wykonania AH, to niepowodzenia poprzednich transferów, gruba osłona przejrzysta, transfer rozmrożonych zarodków czy wiek pacjentki.

AKTYWACJA OOCYTÓW

Aktywacja oocytów polega na użyciu specjalnego podłoża o dużej zawartości jonów wapnia. Po wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej umieszcza się ja w podłożu, który zawiera jonofor wapnia. Podłoże to daje możliwość większej ilości zapłodnień a także jakości zarodków co przekłada się na większy wskaźnik ciąż.

Dla kogo aktywacja oocytów?

Wspomagana aktywacja komórek jajowych kierowana jest dla par które mają za sobą niepowodzenia w przebiegu procedury in vitro. Wskazaniami do zastosowania aktywacji oocytów jest niski wskaźnik zapłodnień, duży stopień fragmentacji zarodków, niepowodzenia w procedurze in vitro.

DIAGNOSTYKA PREIMPLANTACYJNA ZARODKÓW (PGT)

Genetyczna diagnostyka preimplantacyjna – PGT (preimplantation genetic testing) to skrining chromosomów - PGT-A, badania PGT chorób jednogenowych a także badania PGT w kierunku wad chromosomowych strukturalnych. Diagnostyka preimplantacyjna polega na pobraniu i badaniu komórek pobranych z zarodków przed ich transferem.

Dla kogo diagnostyka preimplantacyjna?

Diagnostyka preimplantacyjna zarodków jest  skierowana do osób, które niepokoją się o rozwój wad lub choroby genetycznej swojego potomstwa. 

ZYMOT 

To rodzaj preparatyki nasienia, gdzie wykorzystuje się specjalnie zaprojektowaną płytkę posiadającą membranę przeszytą siecią mikrokanałów,  przez które przedostają się plemniki o najwyższej jakości. Komora zapobiega uszkodzeniom morfologicznym a także zmniejsza stopień fragmentacji DNA plemników. 

Dla kogo Zymot?

Wskazaniami do zastosowania tego rodzaju preparatyki jest nieprawidłowa fragmentacja DNA plemników, obniżone parametry nasienia, nawracające poronienia oraz niepowodzenia procedur in vitro. 

Dzięki zastosowaniu Fertile Chip można uzyskać większy odsetek zapłodnionych oocytów, można zauważyć lepiej rozwijające się zarodki a co za tym idzie zarodki które łatwiej się implantują.

mgr Maria Barszcz

 

Autorką artykułu jest mgr Maria Barszcz Kierownik Laboratorium Embriologicznego kliniki KrakOVI

KrakOvi

 

 

 

Materiał edukacyjny zrealizowany w ramach odpłatnej współpracy z Gedeon Richter Polska

Gedeon Richter