Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

15.04.2022

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Czy to już niepłodność?

Czy to juz niepłodnosc?

Kiedy zaczynamy starania o ciążę, zwykle zakładamy, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy mogły wręczyć swojemu partnerowi owiniętą wstążeczką parę niemowlęcych bucików. Tymczasem biologia niejednokrotnie wystawia naszą cierpliwość na poważną próbę. 

O swojej płodności wiemy niepokojąco mało. Wiedza nabywana w ramach niedoskonałych lekcji wychowania do życia w rodzinie bywa niewystarczająca. Wg. badań zaprezentowanych w raporcie kampanii “Płodna Polka” zaledwie 19% młodych kobiet, nieposiadających dzieci wie, na które dni cyklu przypadają dni płodne. Tymczasem wiedza na temat biologii naszego rozrodu jest bardzo istotna - pozwala dobrze przygotować się do ciąży, skrócić czas starań, ale też wyłapać sygnały, które mogą zwiastować problemy z płodnością. 

Jak zwiększyć swoją szansę na ciążę?

Warto założyć, że starania o ciążę mogą potrwać nawet 12 miesięcy. To czas, w którym 80-90% par starających się o dziecko doczeka się wymarzonej, drugiej kreski. To czas, w którym przy braku czynników ryzyka, takich jak wiek powyżej 35 lat czy choroby obniżające płodność, możecie zupełnie spokojnie czekać na pozytywny test ciążowy.

Czas starań warto wykorzystać na jak najlepsze przygotowanie się do ciąży. Pomyślcie o wykonaniu podstawowych badań, zadbaniu o dobrą dietę, odpowiednią suplementację oraz zdrowy tryb życia.

Sprawdźcie stan swojego zdrowia

Poproś lekarza POZ o skierowania na podstawowe badania diagnostyczne - morfologię oraz ogólne badanie moczu. Przed ciążą upewnij się również, czy posiadasz przeciwciała przeciwko różyczce (w przypadku ich braku konieczne będzie szczepienie!) oraz czy nie przechodzisz aktualnie zakażenia toksoplazmozą lub cytomegalią. Okres starań to też najwyższy czas na kontrolną wizytę u ginekologa, podczas której lekarz wykona cytologię szyjki macicy. Podczas wizyty porozmawiaj z lekarzem o planowanej ciąży oraz o wszystkich kwestiach, które Cię niepokoją, np. nieregularnych cyklach, bolesnych miesiączkach itp. W czasie starań warto również wybrać się na usg piersi oraz umówić wizytę kontrolną u stomatologa.

Zwróćcie uwagę na swoją dietę

To, czym się odżywiacie ma ogromny wpływ na Wasze zdrowie oraz na Waszą płodność. Uważa się, że najlepszą dietą podczas starań jest dieta zbliżona do śródziemnomorskiej. Ważne, aby na Waszych talerzach dominowały warzywa, które powinny stanowić połowę każdego posiłku. Pozostałą część talerza powinny stanowić złożone węglowodany - pełnoziarniste makarony, kasze, pieczywo pełnoziarniste oraz białka, w tym te pochodzenia roślinnego czyli soczwica, fasola, cieciorka czy tofu (min. 50%) oraz dobrej jakości białka zwierzęce.

Postawcie na świeże produkty (najlepiej te z warzywniaka), ryby i zdrowe tłuszcze. Unikajcie czerwonego mięsa, cukru, nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. trans) oraz produktów wysokoprzetworzonych.

I na koniec - nie zapominajcie o wodzie! Prawidłowa podaż wody to 30 ml na kilogram masy ciała, czyli 2 litry dla osoby ważącej 60 kg. 

Zadbajcie o suplementację

Nie wszystko, co niezbędne dla płodności i zdrowej ciąży jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi poprzez dobrą dietę. Bardzo istotna jest suplementacja kwasem foliowym, który odpowiada między innymi za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. U zdrowych kobiet w wieku reprodukcyjnym, bez dodatkowych czynników ryzyka dzienna dawka kwasu foliowego powinna wynosić 0,4 mg. Ostatnie badania wskazują również istotną rolę suplementacji inozytolami. Myo-inozytol pomaga w utrzymaniu, a nawet przywróceniu prawidłowej gospodarki hormonalnej i prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiet. Dzięki niemu mamy szansę na bardziej regularne cykle oraz poprawę jakości komórek jajowych. Z kolei d-chiro-inozytol jest szczególnie istotny dla kobiet chorujących na PCOS, ponieważ obniża wytwarzanie androgenów odpowiedzialnych za hiperandrogenizm.

suplementy dla plodnosci

Jednym z najlepszych suplementów dla kobiet starających się o ciążę, zawierającym odpowiednią dawkę kwasu foliowego oraz dwie formy inozytolu w fizjologicznej proporcji 40:1 jest preparat Inofolic Combi.

W przygotowaniach do ciąży nie zapomnijcie o suplementacji partnera! Jego dieta również powinna zostać wzbogacona w myo-inozytol, który w przypadku mężczyzn może wpłynąć na poprawę parametrów nasienia - morfologię, liczbę i ruchliwość plemników. Pozytywny wpływ na proces spermatogenezy oraz jakość nasienia mają również selen, l-karnityna oraz l-arginina. Ważnym elementem płodnej diety jest też będąca doskonałym przeciwutleniaczem witamina E. Znajdziecie ją w orzechach, migdałach, pełnych ziarnach zbóż oraz w zielonych warzywach. W razie jej niedoborów warto dodatkowo ją suplementować. Suplement dla mężczyzn planujących powiększenie rodziny zawierający wszystkie powyższe składniki to np. preparat Acertin.

Odstawcie używki

Palenie papierosów znacząco ogranicza Waszą szansę na ciążę. U kobiet zaburza gospodarkę hormonalną oraz wpływa na pogorszenie jakości dojrzewających komórek jajowych, u mężczyzn obniża jakość nasienia oraz może powodować problemy z erekcją. W podobny sposób działa spożywany w nadmiarze alkohol - u mężczyzn zaburza funkcje seksualne oraz proces spermatogenezy, u kobiet rozregulowuje gospodarkę hormonalną oraz wpływa na pogorszenie jakości śluzu szyjkowego, który odgrywa istotną rolę w procesie zapłodnienia.

Zadbajcie o regularny ruch

Umiarkowana aktywność fizyczna ma zdecydowanie korzystny wpływ na nasze zdrowie, a tym samym na naszą płodność. Pomaga również w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, która jest istotna dla zwiększenia szans na zajście w ciążę. Należy jednak pamiętać, iż bardzo intensywny trening nie jest wskazany w trakcie starań o ciążę - u kobiet może zaburzyć gospodarkę hormonalną, być przyczyną bezowulacyjnych cykli, z kolei u mężczyzn może zaburzać proces spermatogenezy. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia oraz płodności są anaboliki (sterydy), przyjmowane w celu zwiększenia masy mięśniowej. Badania wykazują, że ich stosowanie nie tylko obniża jakość nasienia, ale też negatywnie wpływa na potencję.

Kochajcie się!

Choć może się to wydawać niedorzeczne - wyrzućcie zegarki i kalendarzyki! Bądźcie ze sobą blisko, regularnie, często, a przede wszystkim wtedy, kiedy macie na to największą ochotę! Słuchajcie swoich organizmów, swoich potrzeb i pamiętajcie, że to właśnie wysokie libido jest jednym z najlepszych wskaźników dni płodnych!

GDZIE JESTEŚ, DRUGA KRESKO?!

Jeżeli po 12 cyklach starań nie doczekacie się upragnionej ciąży umówcie się na wizytę do lekarza specjalizującego się w leczeniu niepłodności. Na pierwszą wizytę powinniście koniecznie pójść we dwoje. Dlaczego? Po pierwsze - niepłodność dotyczy pary, po drugie - jej przyczyny są diagnozowane równie często po stronie kobiet, jak i mężczyzn.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad dotyczący Waszego zdrowia oraz dotychczasowych starań. Wykona również badanie ginekologiczne oraz zleci pakiet wybranych badań, w tym badanie nasienia.

Kiedy powinniście zgłosić się na konsultację wcześniej?

leczenie nieplodnosci

Wcześniej należy zgłosić się na konsultację:

  • kiedy wiek kobiety przekracza 35 lat
  • jeżeli masz nieregularne cykle
  • kiedy istnieje podejrzenie endometriozy lub innej choroby narządu rodnego (np. bolesne miesiączki, bóle brzucha w różnych fazach cyklu, częste infekcje intymne) 
  • kiedy istnieje ryzyko obniżonych parametrów nasienia (np. świnka przebyta w dzieciństwie, siedzący tryb pracy, itp.).

Najczęstsze przyczyny niepłodności

 

przyczyny nieplodnosci

Najczęstsze przyczyny niepłodności to:

  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • wady macicy,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • niedrożność jajowodów,
  • endometriozę,
  • niepłodność immunologiczną.

Dobór metody leczenia zależy przede wszystkim od zdiagnozowanej przyczyny niepłodności. W zależności od sytuacji danej pary lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne (stymulacja jajeczkowania), diagnostykę lub leczenie chirurgiczne (np. laparoskopię lub histeroskopię), inseminację lub zabieg in vitro.

Większość przyczyn niepłodności daje się skutecznie leczyć, lub też istnieją metody leczenia pozwalające na zajście w ciążę pomimo ich istnienia. Dlatego postarajcie się nie traktować wizyty w klinice leczenia niepłodności jako ostateczność, a jako krok w kierunku spełnienia największego marzenia - marzenia o rodzicielstwie.

Artykuł powstał we współpracy z:

Exeltis

producentem suplementów wspomagających płodność:

Inofolic Combi
Acertin