Autor:

admin

Data publikacji:

26.10.2020

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Gdy liczy się czas – bezpieczne leczenie niepłodności w czasie pandemii

gdy liczy się czas

 

Spis treści:

Pandemia i towarzysząca jej atmosfera niepewności często stają się powodem dezorganizacji naszych dotychczasowych planów i zamierzeń. Z tym problemem szczególnie zmagają się pary, które starają się o potomstwo z pomocą klinik leczenia niepłodności. Pojawiają się pytania i dylematy związane z rozpoczęciem leczenia, obaw przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 czy też powikłań w czasie ciąży. Są to oczywiste zmartwienia przyszłych rodziców. Kliniki leczenia niepłodności aby zachować ciągłość leczenia i zapewnić jeszcze większą ochronę w dobie aktualnej sytuacji epidemicznej, wdrażają specjalne środki bezpieczeństwa i działania prewencyjne.

Walka z niepłodnością. Gdy liczy się czas

Problem niepłodności w Polsce dotyczy obecnie nawet 1,5 miliona par, co stanowi około 20% populacji w wieku reprodukcyjnym. Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem z każdym rokiem jest coraz dotkliwszy i będzie się pogłębiać.

Obecnie, mimo wielu metod leczenia, najlepszym sposobem w walce z niepłodnością par jest czas. To on determinuje, jak skuteczne będzie leczenie i z jakim rezultatem się ono zakończy.

- Leczenie par niepłodnych jest bardzo czasowrażliwe – mówi dr Janusz Pałaszewski, specjalista ginekologii i położnictwa w Klinice Leczenia Niepłodności INVICTA w Warszawie. Leczymy pacjentów, dla których czas liczy się w miesiącach. Często mówimy tu o kobietach z obniżającą się rezerwą jajnikową albo o mężczyznach, u których dochodzi do bardzo sukcesywnego pogarszania się jakości nasienia. W wielu przypadkach leczenie powinno być podejmowane natychmiast. Utrata kilku miesięcy może spowodować zdecydowane pogorszenie warunków, jakie mamy w organizmie i obniżyć szanse na powodzenie zajścia w ciążę. – dodaje.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne w klinikach

Kliniki leczenia niepłodności mają świadomość, że muszą zachować ciągłość udzielanych świadczeń i kontynuację rozpoczętego leczenia. Wdrożyły one szczególne procedury związane z higienizacją klinik, ograniczeniem kontaktu bezpośredniego oraz minimalizowaniem ryzyka dla personelu, po to aby zachować bezpieczeństwo epidemiologiczne.

Walka z wirusem na różne sposoby

Aby mieć pewność, że wizyta u lekarza nie stanowi dodatkowego zagrożenia dla zdrowia pacjentów, ośrodki wdrażają bardzo restrykcyjne środki ostrożności.

W wielu klinikach wprowadzono liczne działania prewencyjne, tj. kilkukrotną kontrolę stanu zdrowia pacjentów i pracowników każdej zmiany, uzupełniające procedury dezynfekcyjne przestrzeni wspólnych i gabinetów, wzmożoną kontrolę przestrzegania działań profilaktycznych (w tym wietrzenia i sterylizacji pomieszczeń). Kliniki stosują dodatkowe oczyszczacze powietrza z systemem filtrów, jonizacją i lampami UV niwelującymi wirusy, bakterie i inne drobnoustroje w miejscach pobytu pacjentów.

Ośrodki medyczne świadome obaw pacjentów wynikających z trwania pandemii wdrażają specjalne środki bezpieczeństwa, tak by leczenie niepłodności odbywało się w sposób wysoce pozbawiony ryzyka zakażeniem. Niepłodność jest obecnie jednym z najdotkliwszych problemów, z jakim muszą mierzyć się pary, a konsekwencje odkładania decyzji na później mogą być nieodwracalne. Przed podjęciem decyzji o leczeniu, warto zapoznać się z środkami bezpieczeństwa zapewnionymi w klinice oraz skonsultować się z lekarzem i omówić plan leczenia.