Autor:

admin

Data publikacji:

18.01.2021

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Stanowisko PTMRiE w sprawie szczepień na Covid-19 kobiet w ciąży oraz przygotowujących się lub w trakcie leczenia niepłodności

ptmrie szczepienie przeciw covid

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) przedstawia przetłumaczone i skrócone stanowisko Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE)w zakresie szczepienia COVID-19 osób, pozostających w trakcie leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu oraz kobiet w ciąży.

Szczepienie w okresie okołokoncepcyjnym

W chwili obecnej brak jest informacji na temat możliwego wpływu szczepienia przeciwko COVID-19 na komórki jajowe, plemniki, implantację zarodka i wczesne etapy ciąży. Z powyższych względów wydaje się rozsądne, aby odłożyć rozpoczęcie leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganego rozrodu (ART, a w tym: pobranie nasienia, stymulację jajników, transfer zarodków) na co najmniej kilka dni po podaniu drugiej dawki szczepienia, tak aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał. Można rozważyć również bardziej ostrożne podejście, tj. przełożyć rozpoczęcie leczenia ART o okres od 14 dni do 2 miesięcy.

Szczepienie w ciąży

Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ocenione. Decyzja o zastosowaniu szczepionki u ciężarnej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, po rozważeniu indywidualnych korzyści i ryzyka.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii:

prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, Prezes Zarządu PTMRiE
prof. dr hab. n. med. Robert Spaczyński, Wiceprezes Zarządu PTMRiE
dr n. med. Anna Janicka, Członek Zarządu PTMRiE
lek. Katarzyna Kozioł, Członek Zarządu PTMRiE
dr hab. n. biol. Joanna Liss, Członek Zarządu PTMRiE
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Łukaszuk, Członek Zarządu PTMRiE
dr Agnieszka Nowak, Członek Zarządu PTMRiE

Pełna treść stanowiska: www.ptmrie.org.pl