Autor:

admin

Data publikacji:

03.11.2023

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ŚWIADOMOŚCI NIEPŁODNOŚCI 2023

EFW 2023

E-book "Wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności" do pobrania na końcu strony ⤵

Rozpoczynamy 8. Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności (6-12 listopada 2023), zorganizowany przez Fertility Europe – europejską organizację, która reprezentuje ponad 30 krajowych stowarzyszeń pacjentów związanych z niepłodnością. Pod hasłem "Myślenie ma znaczenie: wsparcie psychologiczne dla osób doświadczających niepłodności", tegoroczny Tydzień ma na celu podniesienie świadomości na temat emocjonalnego obciążenia związanego z niepłodnością i zachęcanie do otwartych, uczciwych i wrażliwych rozmów na temat wsparcia psychologicznego osób z  niepłodnością.

Niepłodność dotyka niemal 25 milionów milionów obywateli Unii Europejskiej, a jej wpływ wykracza poza konsekwencje fizyczne. Nasze badanie wskazuje, że prawie 80% pacjentów z niepłodnością odczuwa potrzebę specjalistycznego wsparcia na różnych etapach, od nieudanych prób poczęcia po leczenie i wyniki. Wyniki badania skłaniają nas do podjęcia działań na rzecz:

  • Zapewnienia wsparcia od decydentów politycznych w zakresie niezbędnej pomocy psychologicznej podczas leczenia niepłodności.
  • Rozwijania solidarności poprzez transparentne rozmowy na temat różnorodnych aspektów wsparcia psychologicznego w trakcie doświadczania niepłodności.
  • Dzielenia się najlepszymi praktykami dotyczącymi radzenia sobie z psychologicznymi konsekwencjami niepłodności.
  • Formułowania rekomendacji w celu ulepszenia ram polityki zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym.

W ramach kampanii Fertility Europe, we współpracy z Europejskim Forum Parlamentarnym ds. Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych, opublikowała Białą Księgę "Imperatyw Równego Dostępu do Leczenia Niepłodności w Europie". Dokument ten podkreśla cierpienie emocjonalne osób borykających się z niepłodnością i stanowi podstawę dla naszego wezwania do działań, które obejmują uniwersalne uznanie prawa do dążenia do rodzicielstwa, równy dostęp do leczenia niepłodności, kompleksowe finansowanie procedur niepłodności, holistyczną edukację w tej dziedzinie oraz działania przeciwdziałające stygmatyzacji związanej z niepłodnością.

W dniu rozpoczęcia Tygodnia, przewodnicząca Fertility Europe, Klaudija Kordic, podkreśliła, że "ciężar niepłodności i niechcianej bezdzietności to codzienna rzeczywistość dziesiątek milionów obywateli UE". W obliczu rosnącej wiedzy na temat związku między niepłodnością a zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby wsparcie psychologiczne stało się integralną częścią leczenia niepłodności.

Aby podnieść efektywność naszych działań,  7 listopada Fertility Europe organizuje obrady w Parlamencie Europejskim, które zgromadzą decydentów politycznych, pacjentów z niepłodnością, psychologów i inne zainteresowane strony. To istotne forum, umożliwiające dalsze omówienie i wsparcie naszych celów kampanii.

Zachęcamy Was do zaangażowania się w Europejski Tydzień Świadomości Niepłodności 2023, dzieląc się wiadomościami i treściami kampanii za pomocą hashtagów #MyślenieMaZnaczenie #MindsMatter #EuropeanFertilityWeek i #EFW2023. Razem możemy i musimy to zmienić!

Dziękujemy za wsparcie!

Wraz z Fertility Europe staramy się poprawić dostęp i świadomość pacjentów, aby nie musieli cierpieć się w milczeniu. 7 listopada, podczas wydarzenia w Parlamencie Europejskim, przy wsparciu posłanek do Parlamentu Europejskiego MEP Eleni Stavrou oraz MEP Estrella Dura Ferrandis, omawialiśmy największe wyzwania związane z niepłodnością i zdrowiem psychicznym. 

Naszego Bociana i polskich pacjentów na wydarzeniu reprezentowała Karolina Klimowicz @mama.invitro

Opublikowaliśmy także Zalecenia Fertility Europe dotyczące zintegrowanego podejścia do opieki psychologicznej w europejskim leczeniu niepłodności, opracowane we współpracy z Dr. Sofia Gameiro, psycholożką kliniczną, specjalizującą się w psychospołecznych aspektach reprodukcji i rodzicielstwa, w szczególności niepłodności i metod medycznie wspomaganej reprodukcji. 

Nasze rekomendacje znajdziesz tutaj 👉 https://bit.ly/45NR0Tz 

 

W tym roku, aby jeszcze skuteczniej Was wspierać, przygotowaliśmy szereg dodatkowych działań:

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

Czy zastanawiałeś/aś się, jak niepłodność wpływa na Twoje zdrowie psychiczne i kiedy warto szukać wsparcia psychologicznego? Nasz e-book dostarcza praktycznych i pomocnych wskazówek, aby pomóc Ci w radzeniu sobie z emocjami podczas trudności związanych z niepłodnością. Dlaczego warto pobrać nasz e-book?

🌱 Zrozumienie Emocji: Dowiesz się, jakie uczucia mogą towarzyszyć zmaganiom z niepłodnością i jak radzić sobie z nimi.

👩‍⚕️ Wsparcie Psychologa: Dowiesz się, jakie korzyści płyną ze spotkań z psychologiem podczas tego trudnego procesu.

🗺️ Gdzie Szukać Pomocy: Poznasz różne miejsca, gdzie możesz znaleźć wsparcie psychologiczne, w tym możliwości oferowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pobierz nasz e-book już teraz i zadbaj o swoje zdrowie psychiczne podczas starań o upragnioną ciążę.

Pomoc psychologa jest nieocenionym wsparciem w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności. Niestety, wciąż niewiele par po nią sięga... Dlaczego?

“Bo całą kasę wydaliśmy na leczenie, nie wystarczyło na psychologa”
“Bo bałam się, że ktoś będzie mnie oceniał”
“Bo się wstydziłam”
“Bo bałam się wizyty, że to będzie zbyt trudne i temu nie podołam”...
To tylko niektóre z Waszych odpowiedzi, które padły podczas wypełniania ankiety na temat pomocy psychologicznej i z którymi zmierzymy się podczas naszej rozmowy.

Zapraszamy na spotkanie z psycholożką niepłodności - Anną Wietrzykowską, podczas którego odczarujemy pomoc psychologiczną. Opowiemy, jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem i jakie zwykle padają na nim pytania. Pogadamy o tym, co się stanie, jak zaczniecie płakać podczas rozmowy i co zrobić, jeżeli Wasz partner/partnerka nie będą chcieli Wam towarzyszyć. W końcu powiemy Wam, gdzie szukać bezpłatnej pomocy psychologicznej.

konsultacje psychologiczne

Zapraszamy na BEZPŁATNE konsultacje online z doświadczonymi psycholożkami niepłodności! 🤝

Na Wasze pytania i rozmowy czekają:

Dorota Gawlikowska psycholognieplodnosci.com
Tatiana Ostaszewska-Mosak Fertimedica Centrum Płodnosci
Joanna Kot i Joanna Caffo plodnik.pl

Zapraszamy do zapisów! 👉 ZAPISY

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje kolejność zgłoszeń.