14. listopada 2023 przed krakowskim sądem okręgowym odbyła się pierwsza rozprawa w procesie przeciwko prof. Wojciechowi Roszkowskiemu, autorowi podręcznika do przedmiotu "Historia i Teraźniejszość" oraz wydawnictwu Biały Kruk. Proces został wszczęty z powodu fragmentu podręcznika, w którym prof. Roszkowski pisał o "hodowli ludzi" i wyrażał kontrowersyjne poglądy na temat in vitro. Kamil Mieszczankowski wraz z żoną domagają się przeprosin oraz wpłaty 10 tys. zł na konto naszego stowarzyszenia.
Przedstawiciele naszego stowarzyszenia byli obecni na sali sądowej przez prawie pięć godzin, śledząc rozwijającą się sprawę. Niestety, prof. Roszkowski nie pojawił się osobiście, a jego pełnomocnik tłumaczył nieobecność, argumentując brakiem otrzymania zawiadomienia o terminie rozprawy. Sprawę prowadzi sędzia Waldemar Żurek, wybrany w drodze losowania, znany z krytyki reformy sądownictwa Zjednoczonej Prawicy. Pełnomocnik prof. Roszkowskiego - mec. Wdowczyk złożył wniosek o wyłączenie sędziego, argumentując, że w przeszłości prowadził wygraną sprawę, w której sędzia był stroną.
Najtrudniejszym momentem rozprawy były przesłuchania Kamila i jego żony. Opowiadali oni o swojej historii leczenia oraz drodze, którą przeszli, aby narodziła się ich córka. Odpowiadali na wiele pytań sugerujących, że nie zrozumieli tekstu podręcznika, że to nie o naruszenie dobra ich i dziecka chodzi. A w końcu, że to oni sami ujawnili swoje dane i historię poczęcia córki, że córka może mieć do nich pretensje o wytoczenie procesów. Mieszczankowscy odpowiedzieli, że nie boją się, że córka będzie miała do nich pretensje o wytoczenie procesów, ale obawiają się, że gdyby tego nie zrobili, córka mogłaby pomyśleć, że tezy postawione w podręczniku to prawda.
Sprawa została odroczona, a daty kolejnych rozpraw jeszcze nie podano. Będziemy nadal monitorować postępy procesu i działać na rzecz ochrony praw dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro oraz ich rodziców.
Zobacz też: