Niepłodność dotyka bezpośrednio 3 miliony Polek i Polaków. Wraz z nimi cierpią ich bliscy - rodzice, rodzina, przyjaciele.
Polska jest krajem, który jako ostatni w Unii Europejskiej nie refunduje leczenia niepłodności metodą in vitro. Krajem, w którym to, czy możemy spełnić marzenie o rodzicielstwie zależy od zasobności naszego portfela. Krajem, w którym zamiast uzyskać pomoc, niepłodni słyszą z ust polityków, że ich choroba to ich wina…
Polska jest też krajem, w którym w podręczniku szkolnym można pisać o in vitro, że jest hodowlą i pytać, kto będzie kochał urodzone dzięki tej metodzie dzieci. Krajem, gdzie można stygmatyzować dzieci urodzone dzięki in vitro i poddawać wątpliwości ich człowieczeńswo…
Dzisiaj wraz z Kamilem Mieszczankowskim (Bezczelny Lewak) mówimy - Możemy to zmienić! - TY możesz to zmienić!
Jak?
Sprawdź, jakie propozycje w zakresie leczenia niepłodności mają politycy. Sprawdź, jak wyrażają się o osobach doświadczających tej choroby i co mówią o metodach jej leczenia. Sprawdź, jakie plany mają względem refundacji in vitro oraz edukacji na temat płodności i niepłodności. A potem - IDŹ NA WYBORY!
W naszej kampanii głos oddajemy osobom urodzonym dzięki in vitro oraz ich rodzicom i dziadkom.
Kampania została zrealizowana przez Stowarzyszenie “Nasz Bocian” we współpracy z Kamilem Mieszczankowskim - “Bezczelny Lewak” ze środków: “Zrzutka na pozwanie ministra Czarnka oraz twórców podręcznika do HiT za stygmatyzowanie dzieci z in vitro”
W filmie występują osoby urodzone dzięki in vitro (w kolejności pojawiania się na ekranie):
Magda - Mama trójki cudownych dzieciaków. Pedagożka specjalna, w trakcie szkolenia z transkulturowej psychoterapii pozytywnej. Członkini Stowarzyszenia Jump, działającego na rzecz rodziców osób ze spektrum autyzmu.
Partycja - Żeńska połowa bliźniaków z in vitro. Zawodowo lekarka w trakcie specjalizacji z neonatologii.
Konstancja - Projektantka gier video. W mediach społecznościowych dzieli się z odbiorcami swoimi komiksami oraz przemyśleniami na temat dorastania, odnajdywania się w świecie, zdrowej relacji z samym sobą a także akceptacji równości i czułości.
Agnieszka - Poznanianka. Aktywistka na rzecz praw człowieka. Z wykształcenia italianistka, hispanistka i europeistka. Menadżerka kultury. Zajmuje się komunikacją i pozyskiwaniem środków na działania społeczne, kulturalne i projekty rozwojowe.
Franek - Uczeń drugiej klasy liceum. Pasjonat gier RPG i mangi. W wolnych chwilach chętnie ucieka na ścianki wspinaczkowe. Franek nie odważył się wziąć udziału w filmie, w imieniu Franka występuje Szymon.
Patryk - Studiuje organizację produkcji filmowej. Film jest jego największa pasją, którą dzieli się z innymi, dlatego od lat organizuje zajęcia filmowe dla dzieci w Górach Stołowych. 15 października po raz pierwszy zagłosuje w wyborach.
W filmie występują rodzice oraz dziadkowie dzieci urodzonych dzięki in vitro (w kolejności pojawiania się na ekranie):
Ela - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, mama Wojtka i Tomka.
Kamil - Ekspert ds bezpieczeństwa i absolwent Akademii Sztuki Wojennej oraz licznych studiów podyplomowych. Szerzej znany jako „Bezczelny Lewak”, czyli autor zrzutki z pozwanie min. Czarnka i prof. Roszkowskiego za stygmatyzowanie dzieci z in vitro w podręczniku do przedmiotu „Historia i teraźniejszość”. Pomysłodawca pierwszego w Polsce społecznego programu „In vitro to HiT”, czyli 100 darmowych procedur in vitro dla par w potrzebie.
Alicja - Emerytowana stomatolożka. Uwielbia zwiedzać świat i chodzić na dobre koncerty. Marzy o podróży na zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.
Karolina - Mama, żona, córka, wiecznie szukająca kocich domów. Managerka z ponad 20 letnim doświadczeniem w transporcie intermodalnym.
Piotr - Zajmuje się ubezpieczeniami w firmie leasingowej. Jego pasja to ogród i pies - Erta
Monika - biolożka, naukowczyni, pracowniczka Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonatka książek i dobrego kina. Miłośniczka zwierząt.