W związku z dużą ilością pytań dotyczących szczegółów programu, zebraliśmy te najczęściej zadawane i wysłaliśmy je do Ministerstwa Zdrowia. Otrzymaliśmy odpowiedzi, które przedstawiamy poniżej:
DOSTĘPNE PROCEDURY
NB: Czy pacjentki onkologiczne, które zabezpieczyły płodność, mogą w ramach programu wykorzystać zamrożone wcześniej oocyty? Jeżeli tak, czy taka próba jest jednoznaczna z jednym cyklem z wykorzystaniem własnych komórek jajowych?
MZ: W ramach Programu umożliwia się korzystanie z kriokonserwowanych komórek jajowych. Próba jest jednoznaczna z jednym cyklem z wykorzystaniem własnych komórek jajowych.
NB: Czy korzystając z programu, można wykorzystać zdeponowane wcześniej nasienie partnera?
MZ: W ramach Programu można wykorzystać zdeponowane wcześniej nasienie partnera.
NB: Czy para w ramach programu może skorzystać z zamrożonych wcześniej komórek dawczyni? Czy w takim przypadku procedura wyczerpie 1 cykl z własnymi oocytami czy 1 cykl z komórkami dawczyni?
MZ: Para może skorzystać z zamrożonych wcześniej komórek dawczyni. Procedura ta wyczerpie 1 cykl z komórkami dawczyni.
NB: Czy korzystanie w ramach programu z zamrożonych wcześniej zarodków zmniejszy limit dostępnych w programie cykli? Jeżeli tak, to w jaki sposób?
MZ: Transfer zarodków utworzonych przed rozpoczęciem Programu nie należy liczyć jako cykl. Parze po ich transferze będzie nadal przysługiwało prawo skorzystania sześciokrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu.
NB: Czy korzystając z zamrożonych wcześniej zarodków utworzonych dzięki dawstwu niepartnerskiemu para będzie musiała odbyć obowiązkową wizytę u psychologa?
MZ: Para wykorzystująca wcześniej utworzone dzięki dawstwu niepartnerskiemu zarodki nie musi odbywać wizyty u psychologa.
NB: Czy w razie konieczności w ramach programu może zostać wykonana biopsja jądra/najądrza?
MZ: W przypadku wskazań dopuszcza się wykonanie biopsji jąder microTESE lub TESE w ramach Programu.
NB: Czy para będąca w programie w przypadku wskazań medycznych może we własnym zakresie zlecić przesiewowe badanie zarodków (PGT-A)?
MZ: Umożliwia się parom zakwalifikowanym do Programu wykonywanie diagnostyki preimplantacyjnej na zasadach komercyjnych w przypadku wskazań. Diagnostyka preimplantacyjna nie jest świadczeniem wchodzącym w zakres Programu i nie stanowi elementu procedury medycznie wspomaganej prokreacji.
NB: Czy para będąca w programie może zadecydować o zapłodnieniu jednej komórki jajowej, w celu uniknięcia kriokonserwacji zarodków?
MZ: Program finansowany jest ze środków publicznych, więc wydatkowanie środków powinno odbywać się w sposób celowy i oszczędny. Należy dążyć do zapłodnienia możliwie największej liczby komórek jajowych, zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności.
NB: Czy w przypadku kriokonserwacji nadmiarowych oocytów będzie można je wykorzystać w kolejnym cyklu w ramach programu? Jeżeli tak, czy ich wykorzystanie zmniejszy ilość dostępnych cykli o cykl z własnymi oocytami?
MZ: Nadmiarowe oocyty można zamrozić w ramach Programu. Wykorzystanie zamrożonych komórek w kolejnym cyklu zmniejszy jego liczbę o jeden.
NB: Czy para może rozpocząć pełen cykl leczenia w ramach programu nie wykorzystując utworzonych przed programem zarodków?
MZ: Para w pierwszej kolejności powinna transferować zarodki utworzone przed wejściem w życie Programu.
NB: Czy para, która przed wejściem w życie programu refundacji wykorzystała przysługujące 3 cykle refundacji leków do stymulacji, będzie musiała pokryć pełnopłatny koszt leków do stymulacji?
MZ: Zgodnie z obwieszczeniem z dnia 1 lipca br. refundacja leków do kontrolowanej stymulacji jest zapewniona pacjentom zakwalifikowanym do Programu.
REGULAMIN
NB: Czy para może przenieść do innego realizatora utworzone w ramach programu zarodki?
MZ: Nie, para nie może przenieść do innego realizatora utworzonych w ramach Programu zarodków. Niedopuszczalna jest zmiana realizatora przez parę będącą w trakcie cyklu medycznie wspomaganej prokreacji.
NB: §3 p.2 Uczestnicy Programu przystępują do Programu jako para - czy regulamin przewiduje indywidualny udział w programie pacjentów onkologicznych?
MZ: Pacjenci onkologiczni przystępują do Programu indywidualnie.
NB: § 4 p.10 Korzystanie ze świadczeń nie wchodzących w zakres określonej Programem procedury medycznie wspomaganej prokreacji odbywa się poza Programem na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych albo komercyjnie w wybranym przez siebie podmiocie leczniczym. - Czy bazując na przytoczonym zapisie można wnioskować, że w przypadku wskazań medycznych para może skorzystać z niewchodzącej w zakres zapłodnienia pozaustrojowego procedury diagnostycznej badania zarodków?
MZ: Umożliwia się parom zakwalifikowanym do Programu wykonywanie diagnostyki preimplantacyjnej (dalej PGT) na zasadach komercyjnych w przypadku wskazań. Diagnostyka preimplantacyjna nie jest świadczeniem wchodzącym w zakres Programu i nie stanowi elementu procedury medycznie wspomaganej prokreacji.
NB: § 4 p.11 Rozpoczęcie kolejnego cyklu w ramach Programu następuje, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, nie później niż 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego cyklu. - Czy okres może zostać przedłużony w przypadku braku zgody lekarza na kontynuację leczenia z przyczyn medycznych (np. konieczność przedłużonej antybiotykoterapii, regeneracji po późnym poronieniu)?
MZ: W przypadku przeciwwskazań medycznych okres ten może zostać przedłużony.
NB: § 4 p.11 Rozpoczęcie kolejnego cyklu w ramach Programu następuje, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, nie później niż 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego cyklu. - Czy okres 6 miesięcy odnosi się również do rozpoczęcia pierwszej procedury po kwalifikacji?
MZ: Okres 6 miesięcy odnosi się również do rozpoczęcia pierwszej procedury po kwalifikacji.
NB: § 4 p.11 Rozpoczęcie kolejnego cyklu w ramach Programu następuje, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań medycznych, nie później niż 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego cyklu. - Czy okres może zostać przedłużony w przypadku braku funduszy na sfinansowanie przez parę leków niezbędnych do stymulacji owulacji?
MZ: Zgodnie z obwieszczeniem z dnia 1 lipca br. refundacja leków do kontrolowanej stymulacji jest zapewniona pacjentom zakwalifikowanym do Programu.
NB: Czy pkt 2 § 3 Regulaminu uczestnictwa w programie polityki zdrowotnej pn. „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028,” który stanowi, że „Uczestnicy Programu przystępują do Programu jako para,” nie dotyczy osób chorych onkologicznie zabezpieczających płodność?
MZ: Zapis ten nie dotyczy pacjentów onkologicznych. Pacjenci onkologiczni przystępują do Programu samodzielnie.