Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

14.08.2024

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Program refundacji in vitro - transfery zarodków powstałych przed Programem

Refundacja in vitro - odpowiedzi z MZ

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na zadawane przez pacjentów pytania dotyczące szczegółów programu leczenia niepłodności. Znajdziesz tu informacje na temat kryteriów formalnych, procedur medycznych dostępnych w ramach programu, a także zasad rozliczania kosztów leczenia.

KRYTERIA FORMALNE

  1. Jaki jest obowiązujący limit wieku dla pacjentek kwalifikowanych do programu z wykorzystaniem zdeponowanych wcześniej oocytów?

    W przypadku korzystania ze zdeponowanych własnych komórek jajowych, limit wieku w ramach Programu wynosi 45 lat.

  2. Czy osoby pracujące za granicą i tam ubezpieczone, po dopełnieniu formalności i otrzymaniu druku S1, są uprawnione do skorzystania z programu?

    Osoby te są uprawnione do skorzystania z Programu.

KWALIFIKACJA MEDYCZNA I PROCEDURY DOSTĘPNE W RAMACH PROGRAMU

  1. Czy pacjenci przystępujący do transferu zarodka powstałego przed wejściem w życie programu mają prawo do nieodpłatnej kwalifikacji, w tym do badań zaliczanych do części kwalifikacyjnej, które są niezbędne do przeprowadzenia transferu, takich jak np. cytologia czy wymaz?

    Parze przystępującej do transferu zarodka powstałego przed wejściem w życie Programu przysługuje konsultacja specjalistyczna z przygotowaniem planu leczenia oraz niezbędne do transferu badania.

  2. Czy pacjenci przystępujący do transferu zarodka powstałego przed wejściem w życie programu są zobowiązani do finansowania kosztów wizyt i badań w trakcie przygotowania do transferu?

    Niezbędne wizyty i badania par przystępujących do transferu zarodka powstałego przed wejściem w życie Programu odbywają się w jego ramach.

  3. Czy w razie, kiedy po kwalifikacji do programu pojawia się konieczność wykonania biopsji jądra/najądrza w celu pozyskania plemników, procedura ta jest finansowana w ramach programu, czy płatna na zasadach komercyjnych?

    Program przyjęty przez Ministra Zdrowia obejmuje wszystkie działania konieczne do przeprowadzenia w ramach leczenia niepłodności wynikające ze wskazań medycznych, zatem również wykonanie biopsji jąder microTESE lub TESE w ramach Programu. Decyzje w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.

ROZLICZANIE PROGRAMU

  1. Jaką kwotę realizator powinien zabezpieczyć na leczenie jednej, zakwalifikowanej do programu pary?

    Kwestia sposobu zabezpieczenia środków na realizację leczenia leży w gestii realizatora Programu. Kwota jest ustalana przez realizatora we własnym zakresie na podstawie planów leczenia uczestników Programu. Realizator powinien mieć na uwadze, aby przed rozpoczęciem leczenia danej pary możliwe było zrealizowanie pełnego cyklu (transfer wszystkich powstałych zarodków), a następnie podejście do kolejnego cyklu nie później niż 6 miesięcy od zakończenia poprzedniego cyklu. Brak odpowiedniej kwalifikacji i realizacji cyklu u pary (zgodnie z powyższym wskazaniem) może być rozpatrywany jako nienależyte wykonanie zadania określonego w umowie.

  2. Co dzieje się w sytuacji, kiedy zakwalifikowana para chce rozpocząć kolejny cykl leczenia w ramach programu, a realizator wyczerpał już zakontraktowane na dany rok środki finansowe?

    Kwestie te są wyjaśniane bezpośrednio między Ministerstwem Zdrowia a realizatorem.