Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

03.05.2023

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Recenzja książki Bogdy Pawelec "Wsparcie psychologiczne w niepłodności"

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

Starania o ciążę to czas silnych emocji. Na początku są one zwykle pozytywne - myśl o tym, że niebawem zostaniemy rodzicami przynosi ogromną radość. Nawet seks w wyznaczonym przez aplikację dniu, oznaczonym czerwonym serduszkiem potrafi bawić - “Idziemy robić dzidziusia?” - kusimy partnera/partnerkę ze śmiechem i ekscytacją.

Jeśli jednak w kolejnych miesiącach nie udaje się zajść w ciążę, pozytywne emocje ustępują miejsca innym. Zdarza się, że są one bardzo skrajne - od nadziei, która pojawia się na początku cyklu, przez napięcie w okresie owulacji, aż po smutek i rozpacz w dniu, kiedy pojawia się znienawidzona miesiączka. 

Par, które doświadczają tych emocji jest wiele a fragmenty ich historii stały się zalążkiem najnowszej książki Bogdy Pawelec - psycholożki, która od 25 lat wspiera osoby zmagające się z niepłodnością. 

Na niepłodność nikt sobie nie zasłużył. Zaskakuje ona i dotyka ludzi niezależnie od ich wykształcenia, dochodów, miejsca zamieszkania, rasy czy kultury” - od tych słów autorka rozpoczyna podróż po trudnych emocjach towarzyszących nam w drodze do upragnionego rodzicielstwa.

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

“Wsparcie psychologiczne w niepłodności” to książka, która przeprowadza nas przez wszystkie etapy emocji, które towarzyszą nam w niepłodności. Od tych w pierwszych miesiącach niepowodzeń, przez te w okresie diagnostyki i seksu z zegarkiem w ręku, po towarzyszące decyzjom związane z zaawansowanymi metodami leczenia. Dotyka też tego, co dzieje się w naszych głowach i sercach - poczucia bycia gorszym, wykluczonym, strachu przed konfrontacją z bliskimi - ich pytaniami, brakiem zrozumienia, ale też współczuciem.

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

Autorka przytacza fragmenty historii par, z którymi spotkała się w swoim gabinecie i na ich podstawie tłumaczy emocje, z którymi przychodzi nam się mierzyć w czasie zmagań z niepłodnością. W książce nie brakuje historii, z którymi bardzo łatwo nam się identyfikować. Która z nas nie zadała sobie nigdy pytania, dlaczego choroba spotkała właśnie ją? Której nie zdarzyło się z żalem, zazdrością lub cierpieniem spoglądać na ciążowy brzuch szwagierki? Która nie czuła się sfrustrowana seksem z kalendarzem w ręku? Albo nie obawiała się kolejnej imprezy rodzinnej lub świątecznego dzielenia się opłatkiem?

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

Ale ta książka to nie tylko historie, które są nam bliskie. To również próba odpowiedzi na nasze pytania i potrzeby. To zbiór podpowiedzi, które mogą nam pomóc uporać się z trudnymi emocjami. I choć to, co przeczytamy nie zawsze okaże się rozwiązaniem naszych problemów, to na pewno sprawi, że poczujemy, że na tej niezwykle trudnej drodze nie jesteśmy sami. 

wsparcie psychologiczne w nieplodnosci

 

Książka “Wsparcie psychologiczne w niepłodności” Bogdy Pawelec ukazała się nakładem wydawnictwa Feeria. 

 

 

 

Recenzja książki Bogdy Pawelec napisana w ramach odpłatnej współpracy wydawnictwem Feeria.

feeria