Autor:

Agnieszka Damska

Data publikacji:

29.03.2024

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Razem dla płodności

razem dla plodnosci

21 marca odbyła się zorganizowana przez nas konferencja “Razem dla płodności”, którą honorowym patronatem objęło Ministerstwo Zdrowia. Partnerami wydarzenia były najważniejsze towarzystwa naukowe zajmujące się tematyką niepłodności - Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, Sekcja Płodności i Niepłodności przy Polskim Towarzystwie Ginekologów i Położników oraz Ogólnopolskie Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności.

Podczas konferencji zwróciliśmy uwagę na konieczne z naszego punktu widzenia zmiany, które zwiększą dostęp do leczenia niepłodności dla polskich pacjentów.

magdalena fidor

Magdalena Fidor opowiedziała o swoim doświadczeniu pacjenckim, zwracając szczególną uwagę na brak uwzględnienia w polskim prawie możliwości zabezpieczenia płodności i leczenia niepłodności dla singielek. Wystąpienie Magdy było niezwykle odważne i poruszające, prowokując dyskusję na temat koniecznych zmian w ustawie o leczeniu niepłodności.

rafal kurzawa

Prof. dr n. med. Rafał Kurzawa zaprezentował miejsce Polski w Europejskim Atlasie Polityk Niepłodności. W ostatniej edycji Polska zajęła w Atlasie niechlubne, trzecie od końca miejsce. Są jednak dobre wiadomości - wprowadzenie refundacji in vitro podniesie nasze miejsce w rankingu o wiele miejsc! Profesor Kurzawa zaprezentował również bardzo wysokie wyniku skuteczności i bezpieczeństwa leczenia w polskich ośrodkach leczenia niepłodności. Wskazał również na zmiany w prawie, których wprowadzenie może nas wynieść na czołowe miejsca w Atlasie.

anna wilinska zelek

Dr adw. Anna Wilińska-Zelek omówiła kontrowersyjne zapisy w ustawie o leczeniu niepłodności. Jako szczególnie rażące i godzące w prawa pacjenta i człowieka wskazała zapisy o przymusowym dawstwie zarodków po 20 latach ich przechowywania.

W drugiej części konferencji zaprezentowaliśmy efekty trzyletniej, międzynarodowej współpracy w ramach Erasmus+.

karolina klimowicz

Karolina Klimowicz przybliżyła uczestnikom poradnik o niepłodności dla osób bezskutecznie starających się o ciążę. Opowiedział również o przygotowanym cyklu artykułów i materiałów wideo, które w bardzo prosty sposób wyjaśniają kwestie związane z niepłodnością.

marta gorna

Marta Górna przeprowadziła warsztaty na temat języka niepłodności, podczas których prezentowała jak w prosty i zrozumiały sposób komunikować się z pacjentami. Część warsztatów poświęcona została wrażliwości językowej. Wspólnie z uczestnikami konferencji analizowaliśmy znaczenie i moc słów i zwrotów, których używamy mówiąc o niepłodności.  Czy wiecie dlaczego warto odejść od pojęcia "naturalnej ciąży"? Albo "poronień nawykowych"? No właśnie - nie zawsze jest to oczywiste 🙂

anita fincham

Anita Fincham opowiedziała o fantastycznych możliwościach, które stawia przed organizacjami pozarządowymi Erasmus+. Opowiadała o korzyściach wynikających z wymiany doświadczeń z organizacjami z innych państw oraz o możliwościach finansowania działań stowarzyszenia dzięki funduszom europejskim.

maciej smiechowski

Na koniec Maciej Śmiechowski podsumował działania Naszego Bociana w okresie ostatnich 8 lat bez dostępu do refundacji in vitro. Maciej opowiedział o przygotowanych przez nas programach samorządowych, o ich sukcesach i roli, jaką odegrały w trudnych dla pacjentów czasach. Opowiedział też o programie “In Vitro to HiT”, dzięki któremu wspólnie z ośrodkami leczenia niepłodności sfinansowaliśmy procedurę in vitro 100 parom.

konferencja razem dla plodnosci

Gośćmi naszej konferencji byli przede wszystkim pacjenci. Towarzyszyli nam również lekarze, psychologowie, przedstawiciele ośrodków leczenia niepłodności oraz nasi partnerzy. Byli z nami również politycy - Poseł na Sejm RP Wojciech Król oraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.