Grupa wsparcia jest jedną z form pomocy psychologicznej. Zwykle w grupach wsparcia uczestniczą osoby, które mają podobne doświadczenia, trudności bądź zmagają się z podobnymi problemami. Uczestnictwo w grupie wsparcia opiera się na wymianie doświadczeń, wzajemnym słuchaniu, budowaniu relacji, dzieleniu się przydatnymi informacjami oraz okazywaniu sobie wsparcia emocjonalnego. Zaangażowanie w spotkania sprzyja rozwojowi osobistemu, pracy nad sobą oraz lepszemu radzeniu sobie z wyzwaniami dnia codziennego.
W ramach projektu “Ciąża i macierzyństwo po leczeniu niepłodności” prowadzimy dwie grupy wsparcia online:
- dla kobiet w ciąży z doświadczeniem niepłodności,
- dla kobiet po porodzie z doświadczeniem niepłodności.
Nasze grupy wsparcia mają charakter formalny - oznacza to, że odpowiadamy za ich organizację i są prowadzone przez psycholożkę z doświadczeniem pracy z osobami zmagającymi się z niepłodnością. Grupy mają charakter zamknięty - nowi członkowie mogą do nich dołączyć tylko podczas pierwszych 4 spotkań.
Spotkania każdej z grup wsparcia odbywają się online, raz w tygodniu, przez 6 miesięcy. Każde spotkanie trwa 1,5 h.
Grupy wsparcia prowadzi Tatiana Ostaszewska-Mosak - psycholog, psychoterapeuta, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja: Psycholog Kliniczny Zdrowia) oraz Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.
Od piętnastu lat związana z problematyką niepłodności i wspierania jej leczenia – Pomaga w prowadzeniu ciąż zagrożonych, trudnych oraz uzyskanych po szczególnie skomplikowanych i medycznie wspomaganych staraniach. Przygotowuje do porodów i wczesnej opieki nad niemowlęciem. Zajmuje się profilaktyką depresji poporodowej. Współautorka książki „Drogi ku płodności”. Od wielu lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Nasz Bocian, wspierając jego liczne inicjatywy.W swojej praktyce wykorzystuje różne podejścia i metody psychologiczne oraz psychoterapeutyczne takie jak – Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT), logoterapia, psychologia pozytywna, terapia zorientowana na cel, terapia krótkoterminowa i interwencja kryzysowa. Od zawsze zainteresowana problematyką stresu, jego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie człowieka oraz ogólnie pojętą psychosomatyką.